DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Viete si predstaviť, že by kandidát na generálneho prokurátora skartoval a tvrdí, že omylom, dôležitú výpoveď poslanca Národnej rady? ... potom to vymazal aj z počítača, potom ešte obvinil sekretárky a potom sekretárky sa museli brániť a potom sám priznal, že to urobil aj on.

Domáca politická situácia - 17.06.2013
Pravda

Podobný výrok sme už niekoľkokrát overovali (O 5 minút 12, 19. februára 2012O 5 minút 12, 20. január 2013). Priebeh spomínanej udalosti bol nasledovný: 


29. júla 2011 Jozef Čentéš vypočúval poslanca Matoviča kvôli údajnej korupcií v parlamente, a to pri jednej z volieb generálneho prokurátora. Po výpovedi však došlo k jej skartovaniu, pričom nebolo jasné, kto bol za túto chybu zodpovedný. 

Hospodárske noviny uvádzajú stanovisko novozvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša: Čentéš v piatok 29. júla pre televíziu TA3 povedal, že ku skartovaniu výpovede došlo omylom pri odovzdávaní spisu. "Výsluch sa musel zopakovať... Dal som moje poznámky na skartovanie a dievčatá, keď to skartovali, tak omylom skartovali aj tú časť výsluchu," povedal Čentéš. Zároveň vylúčil, že by išlo o úmysel. Opakovaný výsluch podľa jeho slov prebehol rovnako, čo potvrdil aj Matovič.

Zo spomínaných vyjadrení podľa GP SR vyplýva, že administratívne pracovníčky, ktoré realizovali výpoveď, mali z nedbanlivosti, respektíve omylom výpoveď skartovať a vymazať z počítačovej databázy. Ako informovala Tökölyová, tie po aprobácii prvej výpovede žiadnym spôsobom so spisom nemanipulovali.

Poukázala tiež na to, že na GP SR sa všetky výsluchy ukladajú do príslušnej databázy. "V uvedenom prípade vypočúvajúci prikázal administratívnej pracovníčke, aby tieto údaje do žiadneho súboru neuložila, aby tento text vymazala a aby nebol uložený ani na USB kľúč," uzavrela.

Denník SME 1. augusta uvádza: Čentéš potvrdil, že výpoveď nechal zmazať, lebo to bol kolegov počítač. „Rozhodujúce je to, že je založená v spise.“ Zopakoval, že písomnú výpoveď dal skartovať omylom s poznámkami, ktoré nepotreboval.

Výrok Roberta Fica teda hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error