DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Róbert Madej

SMER-SD

Museli zmeniť zákon (vládna koalícia I. Radičovej, pozn.) o rokovacom poriadku a natvrdo tam dali verejnú voľbu, aby sa navzájom kontrolovali.

Dianie okolo Generálnej prokuratúry - 16.06.2013
Zavádzajúce

17. mája 2011 v NRSR bola zákonom 153/2011 Z.z. (účinnosť 26. mája 2011) schválená novela zákona o rokovacom poriadku. Tá menila § 123 rokovacieho poriadku o Návrhoch na vymenovanie a odvolanie generálneho prokurátora, keď sa vypustila povinnosť tajnej voľby. Voľba je teda verejná, pokiaľ sa na tajnej voľbe na návrh najmenej 15 poslancov neuznesie NR SR. Neznamená to teda, že by predchádzajúca vláda zaviedla verejnú voľbu generálneho prokurátora "natvrdo" ako hovorí Róbert Madej. Na návrh 15 poslancov sa môže konať voľba verejná. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.


Vláda Ivety Radičovej zmenila Zákon o rokovacom poriadku (.pdf) s účinnosťou od 26. mája 2011. Novela okrem iného menila § 123 o Návrhoch na vymenovanie a odvolanie generálneho prokurátora: "V § 123 ods. 3 sa vypúšťajú slová "v tajnom hlasovaní"."

§ 123 odsek 3 znie:
"(3) Navrhnutý je kandidát, ktorý získal vo voľbách nadpolovičnú väčšinu hlasov
prítomných poslancov."

Uvedená novela Zákona o rokovacom poriadku zaviedla verejnú voľbu generálneho prokurátora, avšak nachádza sa v nej aj možnosť zmeniť verejnú voľbu na tajnú, a to v prípadoch ustanovených v Ústave SR alebo ak sa na tom na návrh najmenej 15 poslancov bez rozpravy uznesie Národná rada. Verejná voľba teda nie je stanovená natvrdo, ale v prípade schválenia návrhu 15 poslancov sa môže uskutočniť tajná voľba. Rokovací poriadok spred novely zo 17. mája 2011 umožňoval pri voľbe GP "natvrdo" len tajnú voľbu.

Nutnosť zavedenia zmien v rokovacom poriadku vyplynuli zo skutočnosti, že v jednej z volieb generálneho prokurátora hlasovali minimálne štyria poslanci vtedajšej koalície za Dobroslava Trnku, ktorého zvoleniu chceli zabrániť. Ladislav Tichý podal na túto novelu podanie na Ústavný súd SR, na čo ÚS SR reagoval jej pozastavením. Za generálneho prokurátora bol nakoniec zvolený Jozef Čentéš v tajnej voľbe 17. júna 2011 a pozastavenie novely Zákona o rokovacom poriadku bolo zrušené, pretože vykonaním tajnej voľby pominuli dôvody, pre ktoré bolo toto opatrenie vydané. Viac o voľbe prokurátora si môžete prečítať v téme Voľba GP, nevymenovanie Čentéša.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error