DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ústavný súd Slovenskej republiky nemôže nikdy prikázať prezidentovi, aby vymenoval generálneho prokurátora, pretože jeho právomoc je daná rozhodnutím Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Domáca politická situácia - 17.06.2013
Pravda

Zákon o organizácií Ústavného súdu SR nedeleguje po formálnej stránke nijakú právomoc ÚS prikazovať prezidentovi SR vymenovať kandidáta na verejnú funkciu.


Demagog.sk overoval podobný typ výroku aj pred týždňom (Na Telo, 9. 6. 2013). Podľa vyjadrení ústavného právnika P. Kresáka a bývalého ústavného súdcu J. Drgonca je nová voľba generálneho prokurátora z ústavného hľadiska v poriadku. Podľa Kresáka však: "V tomto prípade asi neexistuje ústavná prekážka. Existujú prekážky politické alebo morálne... Rovnako Dušan Nikodým z Ústavu štátu a práva SAV sa vyjadril, že „žiadna prekážka tam nie je“. Bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec si tiež myslí, že nič nebráni zvoleniu nového kandidáta na šéfa prokurátorov."

Posledné slovo pri menovaní GP má prezident, ktorý vymenúva kandidáta na návrh NR SR (zákon o prokuratúre, paragraf 7, bod 2). Prezident SR má teda právo kandidáta aj nevymenovať (ak uvedie závažné skutočnosti na nevymenovanie alebo uvedie nesplnenie zákonných predpokladov na vymenovanie) a neexistuje kompetencia ÚS SR, ktorá by prikazovala prezidentovi kandidáta vymenovať, hoci by mohli byť porušené aj osobné práva jednotlivca na výkon verejnej funkcie, ako v prípade Jozefa Čentéša.

Terajšia situácia okolo GP je natoľko špecifická, že neexistuje presné znenie zákona, ktoré by takúto situáciu riešilo. Z čisto formálne-právnického hľadiska je ale výrok Roberta Fica pravdivý. Pavol Hrušovský (KDH) v relácií uznal, že "ústavnoprávna prekážka na voľbu neexistuje", avšak zároveň aj dodal, že "riziká s tým spojené sú väčšie ako ústavnoprávna prekážka."

Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error