DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Dnes nie je žiadny ústavný právnik na Slovensku, ktorý by povedal, že existuje nejaká ústavná prekážka, ktorá by bránila Národnej rade Slovenskej republiky konať a zvoliť nového kandidáta.

Domáca politická situácia - 17.06.2013
Pravda

Podobný výrok sme už overovali minulý týždeň (Na telo, 9. júna 2013).

Okrem ústavného právnika P. Kresáka, bývalého ústavného sudcu J. Drgonca a D. Nikodýna z Ústavu štátu a práva SAV, ktorí sa spoločné zhodli, že neexistujú ústavné prekážky, ktoré by bránili NR SR zvoliť nového kandidáta na post generálneho prokurátura sme doplnili vyjadrenie bývalého sudcu a podpredsedu Ústavného súdu SR a poradcu premiéra Roberta Fica pre spravodlivosť Eduarda Barányho z 17. januára 2013 ako informovala agentúra SITA:

"O tom, že prezident nijakým spôsobom neporušil ústavu, je presvedčený aj bývalý sudca a podpredseda Ústavného súdu SR a poradca premiéra Roberta Fica pre spravodlivosť Eduard Barány. "Samozrejme, že neporušil ústavu, ja to vnímam ako propagačné podujatie."

Keďže sa nám nepodarilo nájsť žiadny výrok ústavného právnika, ktorý by potvrdzoval prítomnosť ústavnej prekážky vo voľbe nového kandidáta, hodnotíme výrok Roberta Fica ako pravdivý.Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error