DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Keď hovoríme o kupovaní poslancov, predsa dobre vieme, že dvaja poslanci za HZDS boli kúpení. Priamo to potvrdil poslanec Národnej rady terajší a vtedajší minister spravodlivosti pán Lipšič.

Domáca politická situácia - 17.06.2013
Zavádzajúce

Robert Fico sa v tomto výroku vyjadruje k udalostiam z roku 2005, keď dvaja opoziční poslanci z HZDS (Karol Džupa a Eduard Kolesár) zo dňa na deň podporili koalíciu SDKÚ, KDH a SMK  a týmto spôsobom jej pomohli získať väčšinu v parlamente. 

Daniel Lipšic sa o prechode opozičných poslancov vyjadril v roku 2009 takto:

"Žiadny rozumný človek neverí tomu, že ak je parlament zablokovaný a dvaja prejdú bez vysvetlenia, že je to v poriadku. Bol to posledný prvok, ktorý vytvoril bariéru nedôvery medzi nami a našimi voličmi."

Lipšic teda vniesol podozrenie ohľade zmeny statusu dvoch poslancov z opozičného na koaličný, nevyjadril sa však jasne k tomu, či sa jednalo o kupovanie poslancov. 

V sekcii "otázky a odpovede" novín Pravda sa Lipšic na čitateľskú otázku ohľadne kupovania poslancov vyjadril nasledovne:

"Nemám o tom dôkaz a nenašli ho ani orgány činné v trestnom konaní. Ale to neznamená, že tým pádom to bolo všetko v poriadku. V politike je dôvera založená na niečom inom ako sú dôkazy." 

Aj napriek tomu, že svojím vyjadrením sa Daniel Lipšic snažil podporiť Ivetu Radičovú za prezidentku, vo vtedajšej opozícii vyvolal vlnu kritiky. Jeho vyjadrenie bolo zneužité práve Róbertom Ficom. Na svoju obhajobu sa Lipšic vyjadril takto: "Je klamstvom, že som priznal kupovanie poslancov. Priznal som morálny dlh, ktorý má voči svojím voličom opozícia a dokumentoval som to na tejto kauze."

Z vyššie uvedeného vyplýva, že Lipšic sa síce na tému prechodu dvoch opozičných poslancov do vtedajšej koalície vyjadroval značne negatívne, nehovoril však explicitne o ich kupovaní. Preto výrok premiéra Fica označujeme za zavádzajúci. 


Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error