Za ľudí
...dnes napríklad diskutujeme o voľbe nového policajného prezidenta, kde na jednej strane nového policajného prezidenta môže schváliť polovica branno-bezpečnostného výboru, ale na jeho odvolanie budú potrebné tri pätiny.
Kiskovo vyjadrenie poukazuje na novelu zákona o Policajnom zbore, upravujúcej priebeh menovania a odvolávania prezidenta Policajného zboru SR. Po novom tak na jeho vymenovanie bude potrebná zhoda výberovej komisie, branno-bezpečnostného výboru a ministra vnútra, konkrétne nadpolovičnej väčšiny komisie a výboru. Naopak, odvolávať prezidenta môže minister na odporučenie až trojpätinovej väčšiny výboru.
Priebeh vymenovania do funkcie a zánik výkonu funkcie prezidenta Policajného zboru upravuje § 33 zákona zo 4. decembra 2018, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov. (.pdf, s. 7)
Podľa § 33a ods. 1 „Príslušníka Policajného zboru do funkcie prezidenta Policajného zboru vymenúva minister vnútra Slovenskej republiky na základe výberového konania a po verejnom vypočutí vo výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť (ďalej len „výbor pre obranu a bezpečnosť“), ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie.“
Ministerstvo vnútra vyhlasuje výberové konanie, v ktorom rozhoduje sedemčlenná komisia. O zložení tejto komisie hovorí § 33c ods. 1: „Dvoch členov komisie menuje minister vnútra Slovenskej republiky a po jednom členovi komisie menuje generálny prokurátor Slovenskej republiky, prezident Policajného zboru, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, rektor Akadémie Policajného zboru a odborový orgán, ktorý má najviac členov z príslušníkov Policajného zboru.“ Ods. 4 stanovuje, že „na platnosť rozhodnutia komisie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov.“
Zoznam kandidátov vybraných komisiou je následne predložený branno-bezpečnostnému výboru. Postup výboru je určený § 33e:
(1)Minister vnútra Slovenskej republiky do 15 dní odo dňa, kedy mu bola predložená zápisnica o priebehu výberového konania, predloží výboru pre obranu a bezpečnosť najmenej troch kandidátov z uchádzačov, ktorých komisia vyhodnotila ako vhodných na funkciu prezidenta Policajného zboru. Ak komisia vyhodnotila ako vhodných na funkciu prezidenta Policajného zboru menej ako troch uchádzačov, minister vnútra Slovenskej republiky predloží výboru pre obranu a bezpečnosť ako kandidátov všetkých uchádzačov, ktorých komisia vyhodnotila ako vhodných na funkciu prezidenta Policajného zboru.
(2)Ak výbor pre obranu a bezpečnosť neodporučí ministrovi vnútra Slovenskej republiky vymenovať do funkcie prezidenta Policajného zboru žiadneho z predložených kandidátov, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky do 30 dní od oznámenia rozhodnutia výboru Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky vyhlási nové výberové konanie. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vyhlási nové výberové konanie aj vtedy, ak minister vnútra Slovenskej republiky do 30 dní od oznámenia rozhodnutia výboru Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky nevymenuje do funkcie prezidenta Policajného zboru žiadneho z kandidátov odporúčaných výborom pre obranu a bezpečnosť.
Odvolanie policajného prezidenta opäť stanovuje § 33a, podľa ktorého "minister vnútra Slovenskej republiky odvolá prezidenta Policajného zboru z funkcie, ak (...) i) na základe odôvodneného návrhu ministra vnútra Slovenskej republiky odporučí jeho odvolanie výbor pre obranu a bezpečnosť aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru."
Návrh novely zákona bol z viacerých strán kritizovaný s pripomienkou, že podľa nových pravidiel bude policajný prezident prakticky neodvolateľný v priebehu celého štvorročného funkčného obdobia. Opozícia pôvodne na rokovaní výboru presadila zmenu, aby pri odvolávaní policajného prezidenta stačila nadpolovičná väčšina členov tak, ako je to v procese jeho voľby. V pléne však tento pozmeňujúci návrh vyňali zo spoločnej správy na návrh Jaroslava Bašku na osobitné hlasovanie, ktorým neprešiel.
12. decembra prezident Andrej Kiska nepodpísal a vrátil novelu zákona do Národnej rady SR. Podľa prezidenta návrh novely zákona o Policajnom zbore je nesystémový, nerieši aktuálne problémy spojené s fungovaním Policajného zboru ani nezaručuje nezávislosť policajnej inšpekcie, keďže zostáva osobitnou súčasťou Policajného zboru. Deň na to poslanci Národnej rady 80 hlasmi opätovne schválili novelu, pričom námietky prezidenta SR neprijali.