DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Tá protiústavnosť (novej voľby GP - pozn.) je v tom, že existuje kandidát na rozdiel od toho, čo hovoríte vy. Kandidát, ktorý bol platne zvolený, rozhodol o tom rozhodca, ústavný súd. O platnosti voľby. A jeho sťažnosť na nevymenovanie prezidentom republiky posudzuje ústavný súd.

Velká voda, velká politika - 10.06.2013
Pravda

Ako sme overovali už v minulosti (O 5 minút 12, 26.február 2012) generálny prokurátor bol platne zvolený. Aktuality.sk: "Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík vyhlásil 17. júna 2011 "skutočnú" tajnú voľbu generálneho prokurátora. Sulík tak reagoval na plénum Ústavného súdu SR, ktoré 15. júna popoludní na neverejnom zasadnutí vydalo predbežné opatrenie. To znemožňovalo verejnú voľbu generálneho prokurátora až do momentu, kým Ústavný súd nevydá definitívny verdikt. Problémom však bola aj samotná tajná voľba. Sulík totiž ešte nepoznal verdikt ústavného súdu. Predbežné opatrenie tak mohlo zastaviť voľbu generálneho prokurátora až do vynesenia rozhodnutia úplne, teda aj tajnú. V takom prípade by bola tajná voľba bez ohľadu na výsledok zrejme neplatná."

Poslanci NR SR 17. júna zvolili za generálneho prokurátora kandidáta koalície Jozefa Čentéša. V tajnej voľbe získal 79 hlasov od 80 prítomných zákonodarcov, jeden sa zdržal. 
Ústavný súd o platnosti uskutočnenej tajnej voľby rozhodol následovne: "Nerešpektovanie rozhodnutia ústavného súdu o prijatí návrhu navrhovateľa na ďalšie konanie a o pozastavení účinnosti z 15. júna 2011 bolo prevažne odôvodňované tým, že v čase konania ostatných tajných volieb, t. j. 17. júna 2011, nebolo ešte rozhodnutie ústavného súdu všeobecne záväzné, keďže nebolo vydané v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, a preto sa voľba mohla uskutočniť aj podľa napadnutých ustanovení." Ďalej Ústavný súd konštatuje: "Na strane druhej bolo v súvislosti s ostatnou tajnou voľbou kandidáta na funkciu generálneho prokurátora zo 17. júna 2011 tiež zdôrazňované, že táto voľba sa uskutočnila tajným spôsobom, čím malo byť a (aj) podľa názoru ústavného súdu materiálne bolo rešpektované ratio decidendi rozhodnutia ústavného súdu o pozastavení účinnosti z 15. júna 2011."

Napriek týmto rozhodnutiam prezident Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora nevymenoval, v reakcii na čo podal sťažnosť na ÚS SR, o ktorej do dnešného dňa nebolo rozhodnuté. 

Dátum zverejnenia analýzy: 09.06.2013
success
error