DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

József Nagy

MOST-HÍD

Lebo treba vedieť, že tam je hrádza, kde z jednej strany je ten červený kal a dokonca tam nakladajú už dva roky nebezpečný odpad. Maďarská vláda dovolila ako skládku nebezpečného odpadu to odkalisko a teraz vozia tam iné nebezpečné odpady.

Povodne a aktuálne politické témy - 10.06.2013
Pravda

Je pravdou, že do odkaliska Almásfüzitő, nachádzajúceho sa v tesnej blízkosti Dunaja, sa vyváža aj iný nebezpečný odpad. Maďarské úrady v roku 2010 predĺžili prevádzkovateľovi povolenie na prevádzku.


V roku 2011 Greenpeace vykonal odbery sedimentov z koryta Dunaja ktoré ukázali, že z odkaliska v maďarskom Almásfüzitő unikajú do Dunaja nebezpečné látky. Odkalisko sa nachádza v tesnej blízkosti Dunaja. 

Článok portálu Atlatszo.hu (9. decembra 2011) týkajúci sa odkaliska Almásfüzitő hovorí, že odkalisko bolo pôvodne určené na uskladnenie kalu zo závodov na produkciu hliníka. Hliníkové závody boli privatizované za nízku cenu, pričom ako časť nákladov mal nový majiteľ povinnosť redukovať environmentálnu záťaž z minulosti. Tatai Környezetvédelmi Zrt (firma, ktorá prevádzkuje odkalisko v Almásfüzitő) už v roku 2011 pracovala na zakrytí kontajnerov s červeným kalom aby predišla znehodnocovaniu ovzdušia prachovými časticami. Firma však zakrýva tieto kontajnery zmesou nebezpečného a nemej nebezpečného odpadu. 

Podľa informácií SITA (21. decembra 2011) maďarské úrady napriek problémom predĺžili predĺžili minulý rok prevádzkovateľovi Tatai Környezetvédelmi Zrt. povolenie na prevádzku.
 
V Maďarsku sa niektoré odkaliská používajú na vývoz rôznych druhov nebezpečných materiálov odkedy sa produkcia hliníka zastavila, čo je aj prípad odkaliska v Almásfuzito, ako aj odkalísk Ajka a Kolontár, ktoré v minulosti spôsobili veľké ekologické škody.   

V decembri 2011 minister životného prostredia József Nagy reagoval na situáciu odkaliska Almásfüzitő zaujímal sa o situáciu a žiadal maďarského ministra o vysvetlenie.

"Ministerstvo životného prostredia SR problematiku odkaliska Almásfüzitő eviduje a zaoberá sa ňou. "Od jesene, keď Greenpeace informovala verejnosť o probléme,minister József Nagy obratom oslovil maďarského ministra rozvoja vidieka, Sándora Fazekasa so žiadosťou o vysvetlenie," uviedla hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková. Z pohľadu oficiálnych informácií, ktoré má MŽP SR k dispozícii, podľa Hudákovej nie je dôvod na paniku, ale určite na ostražitosť. "Ministerstvu nie je ľahostajné, čo sa deje s týmto odkaliskom. Aj keď je na území Maďarskej republiky, treba povedať, že environmentálne záťaže nepoznajú hranice. Môže tu byť hrozba nielen znečistenia Dunaja, ale aj podzemnej vody a teda aj zdravia občanov, predovšetkým z južného Slovenska," dodala hovorkyňa."



Dátum zverejnenia analýzy: 09.06.2013
success
error