DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

József Nagy

MOST-HÍD

V roku 2011, keď bola katastrofa v Ajke s takým istým červeným kalom, sme dokonca spoločne s organizáciou Greenpeace sme vtedy vyzvali aj maďarskú vládu, aby začala riešiť.

Povodne a aktuálne politické témy - 10.06.2013
Zavádzajúce

Bývalý minister životného prostredia J. Nagy si pomýlil názov obce, v ktorej bol v roku 2011 problém z odkaliskom červeného kalu. Táto obec sa volala Almásfüzitő. Minister ako aj Greenpeace na problematický stav tohto odkaliska reagovali. V Ajke sa udiala ekologická katastrofa súvisiaca s červeným kalom v roku 2010. Výrok vzhľadom na zámenu obcí hodnotíme ako zavádzajúci.

Ekologická katastrofa v maďarskej Ajke sa udiala v októbri 2010, keď sa po prudkých dažďoch pretrhla hrádza na odkalisku, pričom sa približne 1 milión metrov kubických červeného kalu dostalo do životného prostredia.  

Greenpeace kritizoval maďarskú vládu za katastrofu v Ajke a považoval reakciu vlády za nepostačujúcu. 

V roku 2011 pripravilo Ministerstvo životného prostredia zákon o envirozáťažiach, ktorý bol reakciou na katastrofu v Ajke.

V roku 2011 boli podobné problémy s odkaliskom s červeným kalom pri obci Almásfüzitő, keď odbery Greenpeace z koryta Dunaja potvrdili únik nebezpečných látok. Greenpeace žiadal zodpovedné maďarské úrady, aby zabezpečili ukončenie prevádzky nebezpečného odkaliska.

V decembri 2011 minister životného prostredia József Nagy reagoval na situáciu odkaliska Almásfüzitő zaujímal sa o situáciu a žiadal maďarského ministra o vysvetlenie.

"Ministerstvo životného prostredia SR problematiku odkaliska Almásfüzitő eviduje a zaoberá sa ňou. "Od jesene, keď Greenpeace informovala verejnosť o probléme, minister József Nagy obratom oslovil maďarského ministra rozvoja vidieka, Sándora Fazekasa so žiadosťou o vysvetlenie," uviedla hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková. Z pohľadu oficiálnych informácií, ktoré má MŽP SR k dispozícii, podľa Hudákovej nie je dôvod na paniku, ale určite na ostražitosť. "Ministerstvu nie je ľahostajné, čo sa deje s týmto odkaliskom. Aj keď je na území Maďarskej republiky, treba povedať, že environmentálne záťaže nepoznajú hranice. Môže tu byť hrozba nielen znečistenia Dunaja, ale aj podzemnej vody a teda aj zdravia občanov, predovšetkým z južného Slovenska," dodala hovorkyňa."

Dátum zverejnenia analýzy: 09.06.2013
success
error