DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Ale chcel ešte jednu, jednu vec ešte môžem k tomu trestnému zákonu, za čo vlastne SaS-ka znova, Smer a Hrnčiar hlasovali z Mostu-Híd. Hlasovali za to, že kriminalizujú zdravotníkov. Odrazu tým jedným jednoduchým paragrafom vlastne zakázali, že keď zdravotníci napríklad povedzme si, že v žilinskej nemocnici zrazu tam budú mať nejakého zlodeja riaditeľa, tí zdravotníci sa voči tomu postavia, budú sa búriť, budú sa sťažovať na ministerstve a ministerstvo povie, núdzový stav a všetci tam budete robiť, nikto nemôžete dať ani výpoveď.

Drogovo závislí dostanú druhú šancu - 27.05.2013
Zavádzajúce

Výrok poslanca Matoviča hodnotíme ako zavádzajúci, nakoľko nesprávne uvádza, že núdzový stav vyhlási ministerstvo. V skutočnosti núdzový stav vyhlasuje Vláda SR. Pravdivo však upozorňuje na to, že vďaka novele Trestného zákona by sa teoretickým neuposlúchnutím nariadenia pracovať počas núdzového stavu zdravotníci po novom dopustili trestného činu a riskovali by trest odňatia slobody až na dva roky.

22. februára 2013 bol doručený vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. V hlasovaní o konečnej podobe tejto novely novelu podporil takmer celý poslanecký klub strany SMER-SD (nehlasovali alebo sa zdržali poslankyňa Müllerová, Obrimčáková a poslanci Petráš, Podmanický a Kondrót), všetci poslanci SaS okrem poslanca Osuského ktorý nehlasoval, a poslanec Hrnčiar z poslaneckého klubu strany Most-Híd.

Rozšírené znenie odsúhlaseného zákona:
"Kto za krízovej situácie odoprie vykonať alebo úmyselne nevykoná povinnosť uloženú orgánmi verejnej moci na obranu štátu a zachovanie jeho bezpečnosti, na ochranu života a zdravia osôb, na ochranu majetku, na dodržiavanie základných práv a slobôd, na odvrátenie ohrozenia alebo na obnovu narušeného hospodárstva, najmä riadneho fungovania zásobovania, dopravy a verejných služieb v obciach a na riadne fungovanie ústavných orgánov potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."

TASR 25. apríla 2013 informovalo:
"Slovenskej lekárskej komore (SLK) sa nepáčia navrhované legislatívne zmeny, ktoré sprísňujú preukazovanie bezúhonnosti zdravotníckeho pracovníka a prinášajú hrozbu väzenia, pokuty či straty registrácie pre tých, ktorí počas núdzového stavu neprídu do práce."

Núdzový stav vyhlasuje vláda, podmienky upravuje Ústavný zákon (.rtf) o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu:

"Čl. 5
Núdzový stav

(1) Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.
(2) Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.
(3) V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu:
a)obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,
b)uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd,
c)obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení,
d)obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam zákazom vjazdu motorových vozidiel alebo obmedzením ich používania na súkromné účely a na podnikanie,
e)obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,
f)obmedziť doručovanie poštových zásielok,
g)obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,
h)obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,
i)obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
j)zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,
k)zakázať uplatňovanie práva na štrajk,
l)vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze."

Pravidlá núdzového stavu sú formulované značne vágne a v minulosti už bola vyhlásením núdzového stavu riešená patová situácia pri štrajku lekárov, ktorí po vyhlásení núdzového stavu museli nastúpiť do práce. Predmetná novela Trestného zákona rieši práve situáciu v ktorej by zdravotníci v núdzovom stave odmietli pracovať, za čo sú podľa schválenej novely postihnuteľní i trestom odňatia slobody.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.05.2013
success
error