DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

Viet čo ma celkom prekvapilo zo záverov G7? Že sa zhodli, že budú udržiavať výmenné kurzy národných mien práve kvôli tomu, že euro už nie je globálny problém, ale globálny problém sú národné meny. A záver G7, najvyspelejších štátov je a je to problém Japonska a jenu, devalvácie, že jednoducho sa dohodli, že budú udržiavať flat, a budú udržiavať stabilné výmenné kurzy národných mien voči euru.

Problémy eurozóny, inflácie Slovenska a poslaneckého klubu SaS - 13.05.2013
Pravda

Vzhľadom na to, že stretnutia G7 sú dnes už viac menej neformálnou záležitosťou, ani z tohto nevzišlo žiadne oficiálne komuniké. Z vyjadrení účastníkov ale vyplýva, že kríza eurozóny už nie je hlavným globálnym problémom a s výmennými kurzmi by sa nemalo cielene manipulovať, čo  potvrdzujú vyjadrenia politikov (video). Hlavné závery zo stretnutia možno zhrnúť do dvoch bodov: boj proti daňovým únikom do daňových rajov a snaha zabrániť prepuknutiu menovej krízy.

Banky.sk, 13. mája 2013:

"Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble však na stretnutí argumentoval, že eurozóna už nie je hlavným rizikom pre svetovú ekonomiku." 

"Predstavitelia G7 potvrdili, že nástroje domácej rozpočtovej a menovej politiky sa majú zameriavať na riešenie problémov domácej politiky, a nie na manipulácie výmenných kurzov. "Nebudeme sa snažiť o dosiahnutie konkrétnych úrovní výmenných kurzov," povedal Osborne po stretnutí v Aylesbury.

"Japonský minister financií Taro Aso uviedol, že predstavitelia G7 nevyjadrili výhrady proti uvoľnenej monetárnej politike jeho krajiny. Podľa Schäubleho však kroky Japonska boli predmetom "intenzívnej diskusie" a situáciu bude potrebné pozorne monitorovať."


Pravda, 11. mája 2013: "Pred schôdzkou G7 Spojené štáty Japonsku odkázali, aby sa v oblasti výmenných kurzov držalo základných medzinárodných pravidiel a nepokúšalo sa manipulovať s kurzom svojej meny."
Zahraničné noviny The Miami Herald taktiež uvádzajú, že podľa predstaviteľov G7 by sa Japonsko nemalo snažiť znižovať svoju menu kvôli konkurencieschopnosti svojho exportu.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.05.2013
success
error