DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Najvyššiu nezamestnanosť na svete 27% má Grécko. Takisto Španielsko vyše 26%.A áno, ja som navrhoval nechať tie krajiny skrachovať presne tak ako to predpokladala napríklad európska ústava. Článok 125. Áno, presne to som navrhoval, čo píšu súdruhovia z európskej komisie.

Problémy eurozóny, inflácie Slovenska a poslaneckého klubu SaS - 13.05.2013
Pravda

Tvrdenie Richarda Sulíka o tom, že nezamestnanosť v Španielsku a Grécku je najvyššia na svete má oporu v analýze Medzinárodnej organizácie práce (ILO) spracovanej pre Financial Times Deutschland. Správu o nej prinieslo aj SME.sk: "Podľa ILO je aktuálne bez práce 24,5 % Španielov a 22,3 % Grékov. To je viac, než vo všetkých ostatných krajinách, pre ktoré má ILO k dispozícii údaje."


Sulík na svojom blogu z 9. mája 2010 píše: "Jediným riešením je, že Grécko čím skôr vyhlási bankrot a stane sa členom parížskeho klubu, kde sa dohodne pomalšie splácanie a najmä moratórium na úroky. Následne musí vystúpiť z eurozóny, do ktorej nikdy nepatrilo."
 
Pravdivá je aj druhá časť výroku, pretože Článok III-183 Zmluvy o ústave pre Európu (s. 84; zodpovedá čl. 125 Lisabonskej zmluvy) hovorí:

"Únia nezodpovedá za záväzky ani nepreberá záväzky ústredných vlád, regionálnych, miestnych a iných orgánov verejnej moci, iných subjektov, ktoré sa spravujú verejným právom, alebo verejných podnikov ktoréhokoľvek členského štátu bez toho, aby boli dotknuté vzájomné finančné záruky
spoločného uskutočnenia určitého projektu. Členský štát nezodpovedá za záväzky ani nepreberá záväzky ústredných vlád, regionálnych, miestnych a iných orgánov verejnej moci, iných subjektov, ktoré sa spravujú verejným právom, alebo verejných podnikov iného členského štátu bez toho, aby
boli dotknuté vzájomné finančné záruky spoločného uskutočnenia určitého projektu."

Predseda SaS sa na článok 125 odvoláva aj vo svojom blogu: "Podľa článku 125 Lisabonskej zmluvy (teda Európskej ústavy) ručí sa svoje záväzky každá krajina sama (tzv. No-Bail-Out klauzula). Európski politici, pre ktorých Európska ústava zrejme neplatí, namiesto toho, aby článok 125 dodržali a nechali Grécko vyhlásiť platobnú neschopnosť, začali Grécko zachraňovať."


Dátum zverejnenia analýzy: 12.05.2013
success
error