DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

Pán predseda, tak vy, ktorí ste zlomili všetko, fotografovali ste, menili ste počas procesu voľby, potom vy ste si vyrobili nejakú pečiatku, dodnes to rieši generálna prokuratúra. Kde to ste mali, že vy pečiatkujete, označujete volebné lístky.

Problémy eurozóny, inflácie Slovenska a poslaneckého klubu SaS - 13.05.2013
Zavádzajúce

Pavol Paška síce právne uvádza, že počas voľby GP sa fotili hlasovacie lístky, menil Rokovací poriadok a predseda NR SR R. Sulík pečiatkoval hlasovacie lístky, no nesprávne uvádza, že by toto pečiatkovanie, fotografovanie alebo zmenu procesu voľby mala dodnes riešiť generálna prokuratúra.

Poslanci SaS fotili vlastné hlasovacie lístky počas voľby Generálneho prokurátora. Informoval o tom okrem iného server Aktuality.sk. Výrok o fotení hlasovacích lístkov sme overovali aj v relácii O 5 minút 12,17. februára 2013 a O 5 minút 12, 5. mája 2013.

Pri prvých dvoch neúspešných voľbách generálneho prokurátora koncom roku 2010 pristúpili vtedy koaličné strany ku kontrolným mechanizmom, ktoré mali dokázať, že hlasujú za dohodnutého kandidáta.

Poslanci za SaS pripustili, že si fotili hlasovacie lístky, ale nevyjadrili sa tak, že ich museli ukázať. Predseda SaS Richard Sulík sa vyjadril
"Ja som nikoho nenútil, aby si fotil svoj lístok. Skrátka, poslanci sa tak rozhodli. Ja som sa tiež tak rozhodol a spravím to opäť." 

Vtedajšia vládna koalícia prijala 17. mája 2011 novelu zákona o Rokovacom poriadku (vrátený prezidentom SR), ktorá umožnila verejnú voľbu. Túto novelu zákona prijala vtedajšia vládna koalícia po dvoch neúspešných voľbách GP.  Viac o priebehu voľby GP si môžete prečítať v téme voľba GP a nevymenovanie Čentáša.

Richard Sulík si pri príležitosti opakovanej voľby v decembri 2010 dal vyrobiť špeciálnu pečiatku, ktorou označoval hlasovacie lístky.

Pravda, 8. decembra 2010:
"Predseda parlamentu Richard Sulík si povedal, že "istota je guľomet" a dal vyrobiť špeciálnu pečiatku. ...Bolo na nej napísané – tajná voľba generálneho prokurátora, Národná rada 7. 12. 2010. Pečiatku ani na chvíľu nepustil z rúk a opečiatkoval ňou 150 hlasovacích lístkov a tri náhradné."

Ústavný súd neriešil a ani nerieši Sulíkovú pečiatku. Ústavný súd (podanie D. Trnku) riešil voľbu 2. a 7. decembra 2010 a fotenie hlasovacích lístkov, pričom konštatoval, že 2. decembra 2010 preto neboli dodržané základné predpoklady tajného hlasovania. Generálna prokuratúra vyšetruje voľbu GP z mája 2011 tzv. Radičovej kód, podľa ktorého mali poslanci označovať hlasovacie lístky podľa vopred dohodnutého kľúča.  Sulíkové pečiatkovanie sa udialo 7. decembra 2010.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.05.2013
success
error