DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

Pravdou je, že generálna prokuratúra potrebuje novú hlavu bez ohľadu na to, kto to bude, Je to kompetencia pána prezidenta (poz.voľba generálneho prokurátora), do toho Národná rada nijako inak ako ponúknutím riadne zvoleného kandidáta nemôže vstupovať a takisto Národná rada nemá kompetenciu vstupovať do mechanizmov ústavného súdu.

Problémy eurozóny, inflácie Slovenska a poslaneckého klubu SaS - 13.05.2013
Pravda

Výrok Pavla Pašku je pravdivý. V Ústave Slovenskej Republiky č. 460/1992 Zb., neskôr novelizovanej zákonmi č.244/1998 Zb. a č.9/1999 Zb. sa v čl. 102 s) a t) uvádza "Prezident:


s) vymenúva a odvoláva sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky, predsedu a podpredsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky, prijíma sľub sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky a sľub generálneho prokurátora

t) vymenúva a odvoláva sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálneho prokurátora a troch členov Súdnej rady Slovenskej republiky, prijíma sľub sudcov."

Zároveň správne uvádza, že v prípade generálneho prokurátora, má Národná Rada Slovenskej Republiky jedinú úlohu a to "voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR a generálneho prokurátora SR."

Dátum zverejnenia analýzy: 12.05.2013
success
error