DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Tak Radoslav Procházka určite nebude spoločným kandidátom, takisto ako predpokladám ani pán Čarnogurský nebude spoločným kandidátom. K tomu som sa vyjadroval ešte minulý rok niekedy na jeseň, keď teda oznámil, že má záujem.

Politické a ekonomické témy roku 2013 - 29.04.2013
Nepravda

Správy o Jánovi Čarnogurskom a jeho zvažovaní kandidatúry na prezidenta sa objavili ešte začiatkom minulého roku, je však pravdou, že približne na jeseň sa Čarnogurský vyslovil, že kandidovať chce, a koncom roku začal zbierať potrebné podpisy.


Z tohto času sme našli v médiách viaceré vyjadrenia Bélu Bugára, v ani jednom sa však nevyjadril priamo voči niektorému z politikov. Jeho výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

TASR, 25.6.2012: 

"Predseda Mosta-Híd Béla Bugár už skôr na Matovičovi víziu o nepolitickom prezidentovi povedal, že kandidát na hlavu štátu musí byť bezúhonný, dosť známy a musí mať šancu získať väčšinovú podporu a nestačí len to, aby bol občiansky kandidát. On sám by preferoval spoločného prezidentského kandidáta opozície. "To by bolo najlepšie, aby sme sa nevystrieľali navzájom," vysvetlil začiatkom júna. O menách však hovoriť nechcel. "Najskôr musíme zistiť, či je šanca mať spoločného kandidáta,"doplnil."

Slovenský rozhlas, 28.9.2013:

"Béla Bugár tvrdí, že prioritou strany Most-Híd je spoločný kandidát opozície, ktorý by sa dokázal postaviť kandidátovi Smeru-SD: „Zisťujeme, či je vôbec možnosť mať spoločného kandidáta, aspoň zo stredopravej opozície. Vyzerá to tak, že snaha bude.“

TASR a SITA, 15.8.2012:

Bugár verí v dohodu časti opozície

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár sa nebude v nasledujúcich voľbách uchádzať o post prezidenta. Opozícia by totiž podľa neho mala hľadať takého kandidáta, ktorý by bol priechodný pre všetky strany stredopravého spektra.

Na Slovensku navyše podľa neho dodnes existujú isté predsudky voči kandidátovi, ktorý reprezentuje aj menšinu. V budúcnosti by však podľa neho takýto kandidát uspieť mohol.

"Stále máme očakávanie, respektíve presvedčenie, že väčšia časť opozície sa bude vedieť dohodnúť na jednom kandidátovi. Vidíme pár ľudí, ktorí by mohli kandidovať, ale dôležité je, aby sa tie sily neroztrieštili,"priblížil Bugár.

Rokovania medzi pravicovými stranami o konkrétnych menách však podľa neho ešte neprebiehajú."Môžem potvrdiť len to, že spoločne sa snažíme nájsť riešenie, ktoré by bolo podporovateľné väčšou časťou opozície. Nemá význam, aby opozičné strany postavili dvoch-troch kandidátov,"vysvetlil.

Šéf Mosta-Híd pripúšťa, že je otázne, či prípadného spoločného kandidáta podporí aj opozičné hnutie OĽaNO.

Potrebu postaviť opozičného kandidáta Bugár vysvetlil aj tým, že nedôveruje výberu vládneho Smeru-SD. Bolo by podľa neho príjemným prekvapením, ak by sociálni demokrati navrhli človeka, ktorý by bol priechodný aj pre pravicové strany."Myslím si, že v tomto momente sa nedočkám tohto prekvapenia,"poznamenal.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.04.2013
success
error