DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Reformujeme školstvo, aby sa viac absolventov uplatnilo na trhu práce, zvyšujeme platy učiteľov.

SMER: Vládne fakty 2013 - 24.04.2013
Neoveriteľné

Tento "vládny fakt" hodnotíme ako neoveriteľný, nakoľko v ňom nenachádzame skutočné faktografické údaje. Nevieme totiž posúdiť, nakoľko súčasné kroky vlády predstavujú skutočne "reformu" a nakoľko sa jedná o reformu namierenú na lepšie uplatnenie absolventov na trhu práce.


Jedinou výraznejšou novelou z dielne súčasného ministra školstva je doposiaľ zákon 324/2012 (.rtf), ktorý dopĺňa zákon č. 184/2009 Z.z. o odbornom vzdelávaní a príprave. Ide o novelu podľa ktorej bude prijímanie žiakov na gymnáziá obmedzené podĺa priemeru žiakov na základných školách. Podľa 21. bodu článku IX §62 odsek 1 tejto novely:

"1. Do prvého ročníka štvorročného vzdelávacieho programu v gymnáziách môže byť prijatý uchádzač, ktorý spĺňa tieto podmienky:
a) nemá priemerný prospech z povinných vyučovacích predmetov určených rámcovým učebným plánom pre druhý stupeň základných škôl, okrem vyučovacích predmetov s výchovným zameraním, na konci druhého polroku ôsmeho ročníka a na konci prvého polroku deviateho ročníka horší ako 2,0."

Závan väčšej novely, ktorá je však zrejme iba v štádiu príprav, priniesla tzv. Správa o stave školstva na Slovensku na verejnú diskusiu. Tá by mala byť základom pre verejnú diskusiu o zmenách v školstve. Ako uvádza HNonline.sk (10. apríla 2013), hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák pre TASR uviedol, že "materiál je otvorený aj na verejnú diskusiu. Najskôr bude prerokovaný v parlamente a následne sa stane pracovným materiálom, ktorý sleduje modernizáciu školstva do roku 2020".

Od vlády si takúto správu vyžiadal vlani parlament a mala byť vládou predložená do konca marca 2013. Minister Čaplovič však túto správu odovzdal priamo predsedovi parlamentu bez toho, aby ju vláda čo len prerokovala. To v opozíciii spustilo vlnu protestov. Následne ju vláda 10. apríla vzala na vedomie a predložila na verejnú diskusiu.

.týždeň, 10. apríla 2013:
"Opoziční poslanci budú iniciovať návrh na odvolanie ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD). Je podľa nich škandalózne, ako vláda "odignorovala" uznesenie NR SR, ktoré ju zaväzovalo predložiť parlamentu do konca marca správu o stave školstva a systémových krokoch na podporu ďalšieho rozvoja v tejto oblasti."

webnoviny.sk, 10. apríla 2013:
"Do roku 2020 by mal priemerný plat učiteľa s vysokoškolským vzdelaním dosiahnuť najmenej 75 percent priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Vyplýva to zo Správy o stave školstva na verejnú diskusiu ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorú dnes vláda zobrala na vedomie."

24hod.sk, 10. apríla 2013:
"Správu o stave školstva si od vlády vyžiadal parlament a kabinet ju mal predložiť do konca marca. V posledný pracovný deň v marci minister odovzdal správu šéfovi parlamentu. Tento spôsob sa stretol s kritikou opozície, podľa ktorej tak nebolo splnené uznesenie, keďže správa neprešla vládou."

SME, 28. marca 2013:
"Ministerstvo školstva doručilo do parlamentu správu o stave školstva a návrh ďalších opatrení, ktorú si poslanci v decembri vyžiadali od vládneho kabinetu.
Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ) však pripomína, že uznesenie parlamentu nebolo splnené, keďže poslanci žiadali o predloženie správy vládu, ktorá o nej ešte ani nerokovala."

Čo sa týka zvyšovania platov učiteľov, programové vyhlásenie vlády hovorí: "V školstve považuje vláda za rozhodujúce zabezpečenie výraznejšej úlohy a postavenia učiteľov všetkých stupňov škôl v spoločnosti, preto okrem odborného a sociálneho aspektu sa musí zvýrazniť aj ich celospoločenská pozícia, t. j. politická, odborná a laická podpora učiteľskej profesie a samozrejme aj jej finančné ohodnotenie a zvýšenie spoločenského postavenia. Preto bude systémovo riešiť zlepšenie odmeňovania pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov podľa ich kvality a v závislosti od možností štátneho rozpočtu."

Ministerstvo školstva na čele s Dušanom Čaplovičom sa po minuloročných štrajkoch učiteľov zaviazalo navýšiť prostriedky na zvýšenie tarifných platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov škôl o 5%. Učitelia však s týmto zvýšením neboli spokojní a štrajky pokračovali - väčšie navýšenie sa im však vybojovať nepodarilo. Koncom januára 2013 podľa slovenských médii na účty škôl dorazili prvé prostriedky na spomínané päťpercentné navýšenie:

"Ide o prvú časť z balíka takmer 18,4 milióna eur určeného na platy týchto zamestnancov škôl. Vláda minulý rok schválila päťpercentné zvýšenie miezd zamestnancov školstva, ktoré si vyžiadalo 68 miliónov eur." 

Dátum zverejnenia analýzy: 23.04.2013
success
error