DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Napríklad pán poslanec Matovič, pokiaľ bol členom klubu SaS, mohol byť napríklad členom klubu, teda členom Výboru na kontrolu SIS, kde zákon predpokladá, že sa členovia tohto výboru sú pomerným spôsobom podľa klubov. Ale ako náhle z klubu vystúpil, zo zákona mu zanikla účasť v tom výbore, pretože zákon, to je jedna z podmienok preto, aby mohol existovať v tom výbore.

Reforma ESO - 22.04.2013
Zavádzajúce

Rokovací poriadok, ako aj Volebný poriadok neupravujú prípadný zánik účasti v kontrolnom výbor v prípade, ak poslanec už nie je členom poslaneckého klubu. V praxi po vystúpení poslanca z poslaneckého klubu, tento poslanec nie vždy stratil členstvo v kontrolnom výbore (SIS, NBÚ, Vojenského spravodajstva). Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Juraj Liška vystúpil z poslaneckého klubu a z SDKÚ-DS 19. júna 2008, no nestratil členstvo v kontrolnom výbore Vojenského spravodajstva, dokonca zostal jeho podpredsedom.

Anton Korba vystúpil z poslaneckého klubu SNS 12. februára 2010, no zostal predsedom kontrolného výboru NBÚ.

Ladislav Polka bol od júla 2004 tiež poslancom bez príslušnosti v nejakom parlamentnom klube, no zostal členom kontrolného výboru SIS

Iveta Henzélyová vystúpila z poslaneckého klubu ANO 12. septembra 2005, no zostala členkou kontrolného výroku SIS.

Gustáv Krajči bol od júla 2004 tiež poslancom bez príslušnosti v nejakom parlamentnom klube, no zostal členom kontrolného výboru Vojenského spravodajstva


Uvádzame zoznam poslancov, ktorí po vystúpení z poslaneckého kluby následne stratili členstvo v niektorom z kontrolných výborov.

Obdobie vlády I. Radičovej:
Rudolf Púčik z poslaneckého klubu SNS vystúpil 24. mája 2011. Následne od 24. mája 2011 už nebol členom kontrolného výboru SIS.

Obdobie 1. vlády R. Fica:
7. apríla 2008 vystúpil Martin Kuruc z poslaneckého klubu SDKÚ-DS. Následne od 9. apríla 2008 už nebol členom kontrolného výboru NBÚ.

Tibor Baštrnák z poslaneckého klubu SMK vystúpil v júni 2009. Od 17. júna 2009 už nebol členom kontrolného výroku SIS.

Obdobie 2. Dzurindovej vlády:
Ladislav Polka bol od júla 2004 tiež poslancom bez príslušnosti v nejakom parlamentnom klube. Od 7. septembra 2004 už nebol členom kontrolného výboru NBÚ.

Podľa Volebného poriadku o podrobnostiach o hlasovaní a o voľbách na ustanovujúcej schôdzi NR SR (čl.7, ods. 1 a 2, pís.b): 
"(1) Poslanecké kluby alebo poslanci podávajú písomné návrhy...
d)kandidátov na predsedov a ďalších členov výboru pre európske záležitosti a ich náhradníkov, ústavnoprávneho výboru, osobitných kontrolných výborov a výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu,"


(2) Navrhovať kandidátov na predsedov a ďalších členov,
"Navrhovať kandidátov na predsedov a ďalších členov osobitných kontrolných výborov treba tak, aby mohli byť zvolení podľa princípu pomerného zastúpenia členov poslaneckého klubu alebo poslaneckých klubov a vzhľadom na určený počet členov osobitného kontrolného výboru." 

Rokovací poriadok NR SR hovorí že poslanec môže byť zvolený za člena kontrolného výboru (aj výbor na kontrolu SIS) podľa princípu pomerného zastúpenia členov poslaneckého klubu. O zániku členstva v kontrolnom výbore sa nehovorí Rokovacom poriadku NR SR, kde sa uvádza (§ 60, ods.2): 

"Členov osobitného kontrolného výboru volí národná rada podľa princípu pomerného zastúpenia členov poslaneckého klubu alebo poslaneckých klubov a vzhľadom na určený počet členov osobitného kontrolného výboru. Poslanec sa môže členstva v kontrolnom výbore vzdať."

§ 60 ods. 2 v Rokovacom poriadku nebol novelizovaný. 

Dátum zverejnenia analýzy: 21.04.2013
success
error