DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Pretože prichádzali (počas vlády I. Radičovej, pozn.) normálne uznesenia koaličnej rady do parlamentu a diktovali ako sa majú schvaľovať zákony.

Politické dianie na Slovensku - 15.04.2013
Neoveriteľné

Demagog.sk nezistil, že by mali uznesenia Koaličnej rady počas vlády I. Radičovej prichádzať do NR SR a mali by obsahovať inštrukcie pre poslancov koalície ako hlasovať. 


Medzi úlohy Koaličnej rady patrí záväzok, že koaličné strany urobia všetko pre to, aby návrhy vlády, vrátane vládnych stanovísk k poslaneckým návrhom zákonov získali podporu koaličných poslancov NR SR. Koaliční partneri predložia na rokovanie príslušného orgánu len to na čom sa predtým dohodnú. Taktiež majú koaliční partneri odporučiť svojim poslancom rozhodnúť v prípade výhrad, zmien a doplnkov k zákonom až po stanovisku koaličnej rady. 
Počas vlády I. Radičovej vyvolávala neúčasť poslancov z OKS a OĽANO napätie medzi koaličnými partnermi. Tí nemali na podľa koaličnej dohody nárok na tieto stretnutia delegovať svojich zástupcov. Poslanci OKS a OĽANO sa sťažovali, že o rozhodnutiach vedia príliš neskoro. 

Koaličná rada fungovala aj za prvej vlády Roberta Fica.


Dátum zverejnenia analýzy: 14.04.2013
success
error