DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Jediná alternatíva, ktorá bola ponúkaná pravicou, bola naozaj alternatíva prudkého zvyšovania DPH.

Robert Fico vs. Pavol Frešo - 08.04.2013
Nepravda

Podobný výrok sme overovali už v minulosti viackrát. (O5M12, 10. marca 2013, O5M12, 10. februára 2013) . Robert Fico opakovane tvrdí, že pravicoví politici by v rámci konsolidácie išli zvyšovať DPH. Pravdou však je, že pravicoví politici pripúšťali zvyšovanie daní a DPH ako jednu z variant v prípade nutnosti. Predstavitelia opozície otvorene pred a ani po voľbách nepovedali, že DPH sa budú resp. by zvyšovali, tak ako to opakovane tvrdí premiér. Taktiež nie je pravdou, že opozičné strany nepriniesli alternatívu. V skutočnosti navrhli opatrenia, ktoré mali priniesť peniaze do rozpočtu.


Podľa denníka SME sa napríklad Ivan Štefanec k danej problematike vyjadril: " Určite chcem zachovať rovnú daň, pretože to sú pracovné miesta." Strana podľa neho zvyšovať DPH nechce, ale pripúšťa to: " Pokiaľ by to bolo nevyhnutné."

Ivan Mikloša sa vyjadril, že podľa jeho názoru je nutné zvyšovať dane, ale nezmienil sa o tom ktoré. Obaja politici naznačili možnosť zvyšovania DPH, ale ani jeden explicitne nepovedal, že by to bola jediná alternatíva, alebo že by k zvýšeniu pristúpili. 

Opozičné strany predložili viacero opatrení, ktoré mali prospieť ku konsolidácií (O5M12, 3. jún 2012, V politike 3. február 2013):

Ako informuje TASR, už len KDH, ktorej predsedom je jeho spoludiskutér, predložilo vláde SR návrhy opatrení v piatich oblastiach (napríklad opatrenia na zefektívnenie výberu daní, optimalizácia v oblasti rozpočtových a príspevkových organizácií štátu, obmedzenie sociálnych dávok pre bohatých, zefektívnenie nákupov tovarov a služieb ministerstvami a štátnou správou). Fakt, že tieto opatrenia by do štátneho rozpočtu priniesli 1,7 miliardy €, nespochybnil ani premiér Fico - ten kritizoval iba prvé z nich (obmedzenie daňových únikov) kvôli jeho údajnej nereálnosti. Podľa Slovenského rozhlasu i Ministerstvo financií odhadlo, že lepším výberom DPH by sa dala ušetriť ročne až 1 mld. €.

Ďalej SDKÚ predložila návrh konsolidačných opatrení v objeme 50 mil. €, strana SaS pripravila legislatívny návrh, zaoberajúci sa dávkami v hmotnej núdzi a zameraný proti ich zneužívaniu, i návrh na zníženie poštu poslancov NR SR.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.04.2013
success
error