DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Žitňanská

MOST-HÍD

Vo všetkých demokratických krajinách platí, že sudca samozrejme je chránený imunitou, pokiaľ ide o jeho rozhodovanie, ale nemôže byť chránený imunitou, pokiaľ ide o trestné činy, ktoré sa stanú v jeho súkromnom, osobnom živote.

Situácia v súdnictve a Situácia na Cypre - 25.03.2013
Nepravda

Tvrdenie Lucie Žitňanskej spochybňuje legislatíva viacerých krajín. (zdroje: ústavy jednotlivých krajín, analýza sudcovia.sk) Medzi demokratickými krajinami nájdeme tak príklady štátov, v ktorých majú sudcovia okrem funkčnej i trestnoprávnu imunitu ako i štáty, v ktorých sudcovia nemajú imunitu žiadnu. 

Do prvej spomínanej kategórie, teda medzi štáty v ktorých sudcovia požívajú trestnoprávnu imunitu, možno zaradiť Litvu, Lotyšsko či Nemecko. Príkladom krajín z druhej spomínanej kategórie je Fínsko a Švédsko, kde sudcovia nemajú žiadnu imunitu.  Jediným pravidlom, ktoré je štandardom pre všetky demokratické krajiny, je princíp neodvolateľnosti (sudcovia sú odvolateľní iba za špecifických podmienok a na základe rozhodnutia parlamentu, ústavného súdu alebo špecifickej inštitúcie - napr. sudcovský disciplinárny súd).

Litva

"Pri výkone svojej funkcie sú sudcovia Ústavného súdu nezávislí na akejkoľvek štátnej inštitúcii, osobe a organizácii a sú viazaní iba ústavou. 
Sudcovia Ústavného súdu požívajú rovnakú imunitu ako poslanci parlamentu.
(poslanecká imunita, čl. 62:
Bez súhlasu parlamentu nemôže byť poslanec stíhaný,
ani zatknutý alebo iným spôsobom zbavený svojej slobody.

Čl. 114
Zasahovanie inštitúcií štátnej moci a správy, poslancov a iných úradných osôb, politických strán, politických a spoločenských organizácií alebo občanov do činnosti súdov alebo sudcov sa zakazuje a má za následok uplatnenie ich zodpovednosti na základe zákona.
Sudca nemôže byť bez súhlasu parlamentu, a ak parlament nezasadá, bez súhlasu prezidenta republiky trestne stíhaný
, ani zatknutý alebo iným spôsobom obmedzený na svojej osobnej slobode."

Lotyšsko:

"Čl. 83 Sudcovia sú nezávislí a podriadení len zákonu.
Čl. 84 Sudcov potvrdzuje parlament; sudcov nemožno zosadiť. Proti svojej vôli možno sudcov zbaviť funkcie iba v prípadoch stanovených zákonom a na základe rozhodnutia sudcovského disciplinárneho súdu alebo trestného súdu. Zákon môže ustanoviť vek, po dosiahnutí ktorého skladajú sudcovia svoj úrad.

Podľa § 13 zákona o súdnej moci, sudca a prísediaci požívajú počas doby trvania výkonu ich funkcie imunitu.
Trestné stíhanie voči sudcovi môže začať iba generálny prokurátor. Sudca nesmie byť zadržaný ani stíhaný bez súhlasu parlamentu."

Nemecko:

"Podľa čl. 98 základného zákona:
(1) Právne postavenie sudcov ustanoví osobitný spolkový zákon.
(2) Ak sa spolkový sudca počas výkonu svojho úradu alebo mimo neho previní proti zásadám základného zákona alebo proti ústavnému poriadku krajiny, môže Spolkový ústavný súd 2/3 väčšinou na návrh Spolkového snemu (Bundestag) rozhodnúť, že sudca bude preložený do iného úradu alebo zaradený do dôchodku. Ak ide o úmyselné previnenie, môže byť prepustený.
(3) Právne postavenie sudcov v jednotlivých spolkových krajinách ustanovia osobitné zákony v každej spolkovej krajine.
(5) O žalobe na sudcu spolkovej krajiny rozhoduje Spolkový ústavný súd."


Na základe uvedeného výrok Lucie Žitňanskej hodnotíme ako nepravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.03.2013
success
error