DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Krčmárik: Ekonomika rastie pomalšie ako v susedných krajinách, miera vrážd patrí medzi najvyššie na svete a stále je tu problém s nezamestnanosťou.

Smrt Huga Cháveza - 07.03.2013
Zavádzajúce

Pravdou sú prvé dve tvrdenia, je však zavádzajúce tvrdiť, že existuje problém s nezamestnanosťou. Počas vlády Huga Cháveza sa nezamestnanosť znížila z približne 16 % na dnešných približne 6 %, čo ukazuje naopak na veľmi dobré výsledky. Výrok preto považujeme za zavádzajúci.

Podľa údajov Angusa Maddisona pre rast HDP, ktoré sú k dispozícii do roku 2008 vyzerajú grafy jednotlivých krajín Latinskej Ameriky. Môžeme pri tom vidieť, že rast Venezuely je dosť nestabilný, kým v niektorých obdobiach je najpomalší zo sledovaných krajín, v iných zase najrýchlejší. V priemere počas sledovaného obdobia rástla Venezuela tempom 1,65 %, čo je skutočne pomalšie ako väčšina sledovaných krajín, keď pomalšie rástla už iba Bolívia - 1,30 %. Výrok je preto pravdivý, ja keď je možné tvrdiť, že od roku 2003 naopak Venezuela rastie najrýchlejšie v porovnaní so susednými štátmi.

Venezuela, v ktorej sa v roku 2009 odohralo až 13 985 vrážd, sa nachádza na popredných miestach smutného rebríčka, ktorý zostavuje OSN. Pri prepočte počtu vrážd na 100 000 obyvateľov má dokonca Venezuela tretí najvyšší počet zavraždených občanov - 49. Horšie sú na tom už iba Pobrežie Slonoviny (56,9) a Honduras (82,1).  Výrazne nižšie sú čísla i v porovnaní so susednými štátmi - na 100 000 Kolumbijčanov pripadá 33,4 zabitých, v Guyane je to 18,4 a v Brazílii 22,7.  


Podľa dostupných údajov bola nezamestnanosť v čase nástupu Huga Cháveza na úrovni približne 16 %, po celú dobu jeho úradovania pri tom miera klesala až na súčasných približne 6 %. Táto časť informácie je preto nepravdivá.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.03.2013
success
error