DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

Hugo Chávez bol dlhé roky nádejou pre politickú ľavicu v celom svete. Vdýchol Latinskej Amerike nové sebavedomie a novú sociálnejšiu tvár

Smrt Huga Cháveza - 07.03.2013
Pravda

Luboš Blaha vo svojom výroku trochu expresívnym spôsobom tvrdí, že politická lavica po celom svete vnímala Huga Cháveza pozitívne. Pri pohlade na vyjadrenia predstavitelov z rôznych castí sveta sa dá s týmto tvrdením súhlasit, a preto jeho výrok považujeme za pravdivý.

Britská BBC pripravila súhrn výrokov vztahujúcich sa k smrti bývalého venezuelského prezidenta. 

Nie je žiadnych pochýb, že pre lavicu Latinskej ameriky bol Hugo Chávez symbol. Pocetné výroky, ktoré vyjadrujú smútok nad jeho odchodom sú toho dôkazom. Brazílska prezidentka DIlma Roussef:

"This death should fill all Latin and Central Americans with sadness," she said. "Hugo Chavez was without doubt a leader committed to his country and to the development of the people of Latin America."

Francúzsky lavicový prezident Francois Hollande: 

"President Francois Hollande said that while Mr Chavez's "temperament and the positions he took were not shared by everyone" he expressed "an undeniable wish to fight for justice and development".

"I am sure that Venezuela will overcome this test of its democracy and stability," he added.

Nigérijský prezident vydal takúto správu: 

"President Jonathan and Nigerians join the brotherly people of Venezuela in mourning President Chavez who greatly endeared himself to the ordinary people of his country with his admirable efforts to improve the living conditions of underprivileged Venezuelans,"

Nezaostávajú ani ázijskí spojenci. Iránsky prezident Mahmoud Ahmadinejad hovorí o Chávezovi "ako symbole všetkých statocných bojovníkov a revolucionárov Latinskej Ameriky.

Cína Cháveza vnímala "ako výnimocného lídra venezuelského ludu a dobrého priatela obyvatelov Cíny". Kondolencie a súcit s pozostalými vyjadrila na adresu jeho smrti hovorkyna cínskeho ministerstva zahranicných vecí, píše ShanghaiList.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.03.2013
success
error