DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

A nebola náhodou dohoda živnostníkov s vládou na týchto opatreniach? Veď predsa bola dohoda urobená. Bola urobená dohoda na týchto opatreniach, pretože živnostníci prichádzali do dôchodkového veku a mali 180- eurové dôchodky a nariekali, lebo si platili minimálne odvody po celé roky.

Eurorozpocet - 11.02.2013
Pravda

Výrok o tom, že prví živnostníci prichádzajúci do dôchodkového veku majú 180 eurové dôchodky, sme už overovali viac krát, naposledy 30. septembra 2012 v relácii Na telo.


Denník Pravda informuje o nízkych dôchodkoch živnostníkov i o ich príčine:
"Do penzie odchádza čoraz viac živnostníkov, ktorí roky platili iba minimálne odvody a dnes sú zaskočení, že ich vypočítaný dôchodok nedosahuje ani výšku životného minima, čo je momentálne necelých 190 eur. Vedenie Sociálnej poisťovne podľa jej hovorkyne Jany Ďuriačovej o vyhrocovaní problému vie, no pri výpočte dôchodkov sa musí opierať o platnú legislatívu a vyrátať ich poistencom len takú penziu, na akú majú nárok."

"...na poistencov stále apelujeme, aby si uvedomili, že platba minimálneho odvodu vedie v budúcnosti k malému dôchodku," informuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

Denník SME 15. 6. 2012 priniesol informáciu, že zmeny v odvodoch, ktoré sa živnostníkov dotknú, boli výsledkom kompromisu medzi vládou SR a predstaviteľmi Slovenského živnostníckeho zväzu. Podľa Roberta Fica išlo o "historickú dohodu vlády a živnostníkov". Šéf Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik povedal: „Vyjednávania s ministerstvom viedli nakoniec k rozumnému kompromisu,“ 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.02.2013
success
error