DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Čo ohlásila Česká republika pred pár dňami? Historicky najvyššiu nezamestnanosť v Českej republike. A tam je pravicová vláda. Počkajte, dokončím. Čo oznámila Česká republika? Že ide do recesie, bude mať hospodársky rast dole.

Eurorozpocet - 11.02.2013
Pravda

Z informácii z českých médií ale aj z čísel Štatistického úradu Českej republiky vyplýva, že predseda vlády Robert Fico správne reflektuje vývoj hospodárstva u nášho západného suseda. Jeho výrok sa teda zakladá na pravde.

Minulý týždeň vyšla v českých médiách správa o historických číslach nezamestnanosti:

"Míra nezaměstnanosti přesáhla v lednu podle staré metodiky deset procent, čímž se dostala na nejvyšší hodnotu od rozdělení federace v roce 1993."

Treba pripomenúť, že tieto čísla pochádzajú zo štatistiky, ktorá sa u nášho suseda už nepoužíva. Čísla, ktoré pochádzajú z novej metodiky, hovoria o čosi optimistickejších údajoch: 

"Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na osm procent, proti loňskému prosinci tak byla o 0,6 procentního bodu vyšší. Údaje jsou podle nové metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu."

Každopádne, a na to upozorňujú v predkladaných číslach aj odborníci z oblasti ekonómie: 

"Vývoj zapadá do kontextu vleklé recese v české ekonomice, která se koncem loňského roku zřejmě teprve blížila svému dnu ..."

České média ďalej prinášajú čísla štatistického úradu, ktorý tamojšiu ekonomiku vidí v recesii: 

" Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí klesl v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 procenta, meziročně se snížil o 1,3 procenta, sdělil v pátek Český statistický úřad zpřesněné odhady. Ekonomika Česka tak zůstává nadále v recesi."
Dátum zverejnenia analýzy: 10.02.2013
success
error