DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Preto sme boli veľmi nemilo prekvapení, keď nám komisia navrhla na začiatok, že nám dá na roky 2014-2020 iba 105 miliónov eur na odstavovanie dvoch blokov, ktoré sme museli kvôli vstupu do Európskej únie zatvoriť. Podarilo sa nám opäť zatlačiť a táto suma je dnes 200 miliónov, čiže je to dvakrát viac ako to bolo.

Eurorozpocet - 11.02.2013
Pravda

Nepodarilo sa nám získať oficiálny dokument, ktorý potvrdzuje, že v rozpočte je vyčlenených 200 miliónov eur na odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Túto informáciu však potvrdzujú viaceré média. 

EurActiv uviedol: "Slovenskí vyjednávači obhájili aj novembrovú ponuku na vyraďovanie Jaslovských Bohuníc V1 zo 105 na 200 miliónov eur."
TASR: "Najnovšia podoba dokumentu Európskej rady jasne indikuje, že EÚ v záujme podpory jadrovej bezpečnosti v Európe vyčlenilo na obdobie rokov 2014 až 2020 dodatočných 860 miliónov eur na vyraďovanie zastaraných jadrových reaktorov v Bulharsku, Litve a na Slovensku. Na odstavenie reaktorov v Jaslovských Bohuniciach dostane slovenská strana sľúbených 200 miliónov eur"
Webnoviny uvádzajú, že väčšia finančná podpora na odstavenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach je jednou z troch priorít, za ktoré chcel Róbert Fico na rokovaniach v Bruseli  bojovať.
O tomto úspechu na rokovaniach informovali aj Aktuality: "Na summite sa nám potvrdil aj vyšší príspevok na vyraďovanie dvoch blokov elektrárne Jaslovské Bohunice, a to zo 105 na 200 mil. eur."

Dátum zverejnenia analýzy: 10.02.2013
success
error