DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Dopadlo to tak, že Slovensku boli navrhované priame platby na úrovni 210 eur na jeden hektár pre farmára.

Eurorozpocet - 11.02.2013
Neoveriteľné

Výrok premiéra Fica hodnotíme ako neoveriteľný, pretože sa nám nepodarilo nájsť iný relevantný zdroj okrem samotného premiéra, ktorý by tento údaj potvrdzoval.

210 eur na hektár v priamych platbách spomínali euractiv i TASR, avšak vychádzali pritom iba z citácie samotného premiéra Fica: 
"Slovensku sa tiež podarilo cez pozmeňujúci návrh presadiť v oblasti poľnohospodárskej politiky zvýšenie presunu prostriedkov z rozvoja vidieka na priame platby. Pokiaľ pôvodný návrh predpokladal výšku na úrovni 15 percent, po dvojdňovom summite sa tento objem zvýšil na 25 percent, a to pre tie krajiny, ktorých priame platby sú pod 90 percentami priemeru EÚ. "Ak využijeme túto flexibilitu, za ktorú sme zabojovali, a kde nás podporili ďalšie členské štáty, tak vďaka tomuto riešeniu sa priemerná úroveň priamych platieb v SR zdvihne z 210 eur na 246 eur na hektár v bežných cenách," vysvetlil Fico s tým, že takto sme sa dostali na úroveň našich susedov, pričom slovenskí poľnohospodári už nebudú mať pocit, že sú v porovnaní s inými diskriminovaní."

Dátum zverejnenia analýzy: 10.02.2013
success
error