DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Vyjadrenie, ktoré urobil predseda Európskeho parlamentu, bolo urobené ešte predtým ako došlo k záverom Európskej rady.

Eurorozpocet - 11.02.2013
Zavádzajúce

Výrok premiéra Fica označujeme za zavádzajúci, nakoľko predseda Európskeho parlamentu sa vyjadril, že deficitný rozpočet nepodporí predtým i po tom, čo dospeli rokovania Európskej rady k záveru. 

Hospodárske noviny prinášajú informácie z rokovania Európskej rady o rozpočte minútu po minúte: "Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz sa po začatí rokovaní lídrov EÚ o sedemročnom rozpočte ešte raz pokúsil presvedčiť ich o prijatí rozpočtu, ktorý by nebol iba v znamení škrtov a úspor.
Schulz na úvod tlačovej konferencie upozornil, že došlo k veľkému nedorozumeniu, ak si politici alebo médiá jeho slová, že škrty v rozpočte sa nesmú dotknúť poľnohospodárstva a kohézie, vysvetľujú tak, že to má byť na úkor politík vzdelávania, vedy a výskumu. "Ja nemôžem, nesmiem a ani nebudem súhlasiť s deficitným rozpočtom únie," zdôraznil Schulz svoje predošlé hrozby, že EP bude bojkotovať takú dohodu o dlhodobom rozpočte EÚ, ktorá by rátala s deficitom."

Portál agentúry TASR teraz.sk informuje o tom, že "viacerí poslanci, vrátane predsedov frakcií Európskej ľudovej strany Josepha Daula a Aliancie demokratických liberálov (ALDE) Guya Verhofstadta dnes (8. februára 2013) avízovali, že v EP sedemročný rozpočet nastavený na záväzky vo výške 960 miliárd eur a priame výdavky v hodnote 908 miliárd eur nepodporia. Podobné vyjadrenia mal tesne pred začiatkom summitu EÚ aj predseda europarlamentu Martin Schulz, ktorý upozornil, že takto nastavený dlhodobý rozpočet môže byť deficitný, čo je pre EP neprijateľné."

Pre televíziu Euronews sa Schultz vyjadril 9. 2. 2013, takže po zverejnení záverov Európskej rady o sume rozpočtu, takto: “Nepodpíšem európsky rozpočet s deficitom, navrhujem prerokovať ju spôsobom, ktorým by sme mali nad ním kontrolu, napríklad s klauzulou o revízii rozpočtu po dvoch rokoch, aby sme si mohli ešte raz overiť či sme sa správne rozhodli.”

Na stránkach Európskej komisie bolo 8. 2. 2013 zverejnené stanovisko predsedu EP Martina Schulza k výsledku rokovania Európskej rady, kde sa vyjadril síce miernejšie, no v podobnom duchu: "I think this is visible that the member states have a lot of difficulties to find a compromise between themselves and I must admit a compromise on the basis of the lowest level, on the lowest common denominate will for sure be very difficult to find a majority at the European parliament. But it is too early to make a judgment, so first of all, we will compare the results of the negotiations if there will be a result with the requests of the European parliament, the Europe proposals. But for the time being, looking to the figures and to the structure of the proposed multi-annual budget, I fear that it is not possible to vote in favor."

Podobné vyjadrenia priniesol i portál euronews“The European Parliament will not accept this deficit budget if it is adopted in this way. That is certain,” the parliament’s president Martin Schulz said."

Martin Schulz sa vyjadroval o neprijatí deficitného rozpočtu ešte predtým ako padlo definitívne rozhodnutie, ale i po ňom. Nakoľko Robert Fico sa snaží navodiť dojem, že vyjadrenia Martina Schulza sa týkali iba pôvodného návrhu rozpočtu, a nie konečnej dohody, jeho výrok označujeme za zavádzajúci. 


Dátum zverejnenia analýzy: 10.02.2013
success
error