DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Predložili ste návrhy v celkovom objeme sto miliónov eur, potrebujeme 1,8 miliardy.

Budeme mat viac pracovných miest? - 06.02.2013
Nepravda

Premiér Fico najskôr nepravdivo tvrdí, že opozícia nepredložila vôbec žiadne návrhy, neskôr sa koriguje že jej návrhy boli iba v objeme 100 miliónov €. To je však taktiež nepravda.

Ako informuje TASR, už len KDH, ktorej predsedom je jeho spoludiskutér, predložilo vláde SR návrhy opatrení v piatich oblastiach (napríklad opatrenia na zefektívnenie výberu daní, optimalizácia v oblasti rozpočtových a príspevkových organizácií štátu, obmedzenie sociálnych dávok pre bohatých, zefektívnenie nákupov tovarov a služieb ministerstvami a štátnou správou). Fakt, že tieto opatrenia by do štátneho rozpočtu priniesli 1,7 miliardy €, nespochybnil ani premiér Fico - ten kritizoval iba prvé z nich (obmedzenie daňových únikov) kvôli jeho údajnej nereálnosti. Podľa Slovenského rozhlasu i Ministerstvo financií odhadlo, že lepším výberom DPH by sa dala ušetriť ročne až 1 mld. €.
Ďalej SDKÚ predložila návrh konsolidačných opatrení v objeme 50 mil. €, strana SaS pripravila legislatívny návrh, zaoberajúci sa dávkami v hmotnej núdzi a zameraný proti ich zneužívaniu, i návrh na zníženie poštu poslancov NR SR.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.02.2013
success
error