DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Vy ste sľúbili, že obsadíte ten úrad tak, aby nemohli byť pochybnosti o tom, že tam chcete svojho človeka a ani jeden jediný krát, ani jeden jediný krát ste za to nezahlasovali.

Verejné obstarávanie - 04.02.2013
Neoveriteľné

Výrok hodnotíme ako neoveriteľný vzhľadom na to, že všetky tri voľby predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR prebehli v parlamente tajným hlasovaním. Z hlasovania je však zrejmé, že o oboch prípadoch za Kamila Krnáča a V. Klimeša nehlasovali všetci poslanci opozičných strán. Vzhľadom na to, že obe hlasovania boli tajné, nevieme overiť koľko, a či vôbec poslanci SMER-SD hlasovali za Krnáča.

Post predsedu Národného kontrolného úradu je v súčasnosti neobsadený a na jeho čele stále zostáva Ján Jasovský, ktorému sa skončilo funkčné obdobie už vo februári 2012. Predseda vlády a politici zo strany Smer-SD deklarovali, že post predsedu NKÚ patrí opozícii. 

Vzhľadom na to, že všetky tri voľby (26.júla 201218.septembra 2012 a 11.decembra 2012) prebehli tajne, nie je možné zistiť či časť poslancov strany SMER hlasovala za jedného z dvoch opozičných kandidátov Kamila Krnáča a Vladimíra Klimeša.

Smer sľúbil svojich 10 hlasov, ak sa opozícia jednohlasne zhodne na kandidátovi. Po neúspešných hlasovaniach opozícia obviňuvala stranu SMER-SD z nedodržania sľubu a nehlasovania, naopak vládna strana tvrdí, že opozícia sa pri voľbe predsedu NKÚ vzájomne klame. Vzhľadom na to, že hlasovanie prebehlo tajne, nevieme učiť ktorá strana má pravdu. Je však zrejmé, že v oboch prípadoch za K. Krnáča nehlasovali všetci poslanci opozičných strán. Ani za V. Klimeša nehlasovali všetci opozičný poslanci.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.02.2013
success
error