DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme nepredali Východoslovenské železiarne Američanom. To boli títo páni (KDH).

Budeme mat viac pracovných miest? - 04.02.2013
Pravda

Výrok Róberta Fica hodnotíme ako pravdivý, napriek tomu, že Východoslovenské železiarne boli čiastočne sprivatizované už za vlády Vladimíra Mečiara. Privatizácia VSŽ však bola definitívne ukončená až v roku 2000, kedy americká spoločnosť US Steel odkúpila aj posledné štátne akcie v tomto podniku.
Prvá etapa privatizácie VSŽ prišla však už oveľa skôr. Ako uvádza denník Hospodárske noviny už v roku 1994 sa stal verejne známy Alexander Rezeš, ktorému vláda Vladimíra Mečiara umožnila odkúpiť 10% akcií VSŽ Košice. V roku 1997, ako sám Rezeš priznal, vlastnil až 47% akcií, ktoré odkúpil prostredníctvom rôznych firiem a spoločností, ktorých bol vlastníkom či spoluvlastníkom.
V roku 2000, kedy štát predával spoločnosť americkému investorovi, bola teda takmer polovica tejto spoločnosti už sprivatizovaná, a to predajom štátneho majetku v období vlády Vladimíra Mečiara, ktorý bol neskôr koaličným partnerom Róberta Fica. Východoslovenské železiarne boli "Američanom", teda americkej spoločnosti US Steel predané v roku 2000 za vlády Mikuáša Dzurindu, kedy boli vo vláde aj členovia KDH. 


Dátum zverejnenia analýzy: 03.02.2013
success
error