DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Ale keď dochádzame do situácie, ktorá znamená nielen rekordné prepúšťanie, ale ďalšiu stratu tempa ekonomiky, pretože aj predtým čo spomínal pán premiér, už ďalej sa ukazuje, že to nebude ani 1,2 %. Odborníci, bankári hovoria, že to bude ešte menej.

Budeme mat viac pracovných miest? - 04.02.2013
Pravda

Podľa najnovšej prognózy (.pdf) IFP by mala Slovenská ekonomika v budúcom roku rásť o 1,2%, svoj odhad v rovnakom čase zmiernila i NBS, ktorá Slovensku odhaduje rast na úrovni 1,3%. O výhliadkach slovenského hospodárstva sa pre denník SME pesimistickejšie vyjadrili zástupcovia niektorých bánk:

"Novú prognózu IFP väčšina členov výboru považuje za realistickú. Volksbank, Slovenská sporiteľňa a VÚB ju hodnotili ako optimistickú. Slovenská sporiteľňa napríklad predpokladá, že naša ekonomika porastie v tomto roku o 0,5 percenta a podľa VÚB banky neporastie vôbec."
Taktiež januárový prieskum NBS medzi bankovými analytikmi ukázal, že títo odborníci majú výrazne pesimistickejšie odhady rastu slovenskej ekonomiky v roku 2013: 
"Podľa ich priemerného odhadu hospodársky rast v tomto roku dosiahne 1,1 %. Odhady jednotlivých bánk sa pritom pohybujú v rozpätí od nulového rastu po rast na úrovni 1,7 %."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.02.2013
success
error