DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Pravica navrhovala a priznáva to aj pán Štefanec aj pán Mikloš aj ďalší, že by išla cestou zvyšovania dane z pridanej hodnoty.

Budeme mat viac pracovných miest? - 04.02.2013
Zavádzajúce

Podobný výrok predsedu vlády sme už overovali 21. októbra 2012 (O 5 minút 12). Rovnako ako vtedy i dnes výrok hodnotíme ako zavádzajúci. Podpredseda SDKÚ I. Štefanec uviedol (TASR) : "Určite chceme zachovať rovnú daň, pretože to sú pracovné miesta." Strana podľa neho zároveň nechce zvyšovať DPH, ale pripúšťa to. "Pokiaľ by to bolo nevyhnutné." Pravdou teda je, že Ivan Štefanec povedal, že by zvyšovali DPH, pokiaľ by to bolo nevyhnutné. Nedá sa však povedať, že by sa vyjadril jasne, že pokiaľ by vládli, zvyšovali by DPH. Podobne sa i Ivan Mikloš vyjadril, že podľa neho je nutné zvyšovať dane - nehovoril však priamo o DPH.
Známa je ich podpora dočasného zvýšenia DPH v minulom volebnom období, kedy boli členmi koalície. Materiál úradu vlády Slovenskej republiky uvádza: "Na rokovaní 6. 9. 2010 koaliční partneri súhlasili s dočasným  zvýšením hornej sadzby DPH o 1 % na obdobie, kým sa Eurostatom potvrdený deficit verejných financií nezníži pod 3%."  

Dátum zverejnenia analýzy: 03.02.2013
success
error