Nie je pravdou, že zamestnávateľské zväzy povedali, že Zákonník prace nemá žiadny vplyv. Republiková únia zamestnávateľov poukazovala, že novela Zákonníka práce nebude mať pozitívny vplyv na zamestnanosť resp. nezamestnanosť, a taktiež obmedzí schopnosť zamestnávateľov vytvárať nové pracovné miesta.
Podobný výrok sme už overovali v rámci relácie O 5 minút 12 (28. októbra 2012):
Etrend.sk o názore Republikovej únie zamestnávateľov na návrh novely zákonníka práce napr. píše (30.júl 2012):
"Odmietame túto novelu. Považujeme ju za škodlivú, zvlášť v tomto neistom ekonomickom období." To sú slová predsedu Republikovej únie zamestnávateľov, Mariána Juska. Jednoznačný nesúhlas zo strany zamestnávateľov k predkladanej novele vyjadril aj viceprezident Zamestnávateľskej únie Ľuboš Sirota, ktorý označil túto novela za "bezprecedentný útok na pracovný trh".
Stanovisko RÚZ (30. júla 2012): "Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) upozorňujú na nepriaznivé dôsledky novely Zákonníka práce. Navrhnutá novela je podľa RÚZ nebezpečným hazardom s domácimi pracovnými miesta."
Podľa prezidenta RÚZ Mariána Juska môže v dôsledku zmien v Zákonníku dôjsť k ohrozeniu 35 až 50 tisíc pracovných miest, následkom čoho sa zvýši nezamestnanosť na Slovensku.
"Zamestnávatelia vnímajú prijatú novelu negatívne. Podľa nich zhorší flexibilitu trhu práce a zdraží zamestnávanie. Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov: „Je nepochopiteľné, že vláda, ktorá nesie na pleciach problém riešenia 398.000 nezamestnaných, prijme takú legislatívu, ktorá riešenie tohto problému a možnosť nezamestnaných nájsť si prácu ešte viac sťažuje.“
V stanovisku RÚZ (s.3) k novele Zákonníka práce (20. augusta 2012) sa ohľadom vplyvu na zamestnanosť píše:
"Ide o veľmi závažnú zmenu s negatívnym vplyvom na náklady podnikateľských subjektov, na podnikateľské prostredie a konkurencieschopnosť. Nie je od nej možné očakávať ani pozitívny vplyv na rasť zamestnanosti..."
Martin Hoščák z RÚZ (24. augusta 2012) mesiac pred prijatím novely Zákonníka práce povedal:
"Za jedno z najväčších negatív možno považovať znovuzavedenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného. Dramaticky totiž zvýši náklady zamestnávateľov, lebo už po dvoch a viac odpracovaných rokoch zamestnávateľ bude musieť platiť zamestnancovi aj odstupné. Okrem zvýšenia nákladov bude mať menej prostriedkov na odmeny pre ostatných zamestnancov aj na vytváranie nových pracovných miest."