DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Teraz SASka prišla, keď sme vlastne prišli s tou rómskou reformou celou so Smerom tak prišla zrazu s tým, že 30 riešení navrhuje SAS. A ja by som chcel iba upriamiť pozornosť ľudí, lebo nemajú čas v tej rýchlej dobe si prečítať tie opatrenia. Jedno z tých opatrení je zrušiť minimálnu mzdu na Slovensku.

Rómska problematika a registrované partnerstvá - 05.11.2012
Pravda

Strana SaS v skutočnosti navrhuje 30 riešení rómskej problematiky a jedným z nich je zrušenie minimálnej mzdy. Tieto opatrenia SaS skutočne priniesla v čase, kedy už boli známe základné body programu riešenia rómskej problematiky z dielne Obyčajných ľudí. Výrok preto považujeme za pravdivý.

Na stránke SaS sa s dátumom 28.10.2012 uvádza: 

"29. Zrušenie minimálnej mzdy:

Chceme docieliť, aby inštitút minimálnej mzdy nebránil vzniku pracovných miest predovšetkým na východe krajiny a v prípadoch nízko kvalifikovanej, resp. nekvalifikovanej pracovnej sily. Preto navrhneme zrušiť zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde, a tým zrušiť inšttút minimálnej mzdy ako takej, ako aj novelizovať Zákonník práce, v ktorom sa vypustí § 121 sadzby minimálnych mzdových nárokov. Tieto zmeny by sa však mali realizovať vo väzbe na zmeny v hmotnej núdzi a zákona o službách zamestnanosti (projekt „Práca namiesto dávok“)."

Podľa stránky Obyčajných ľudí Igor Matovč a Peter Pollák predstavili svoje zistenia, nie riešenia rómskej problematiky 23.7.2012. Desať pilierov na riešenie rómskej problematiky predstavili podľa správy TASR predstavitelia vlády a Obyčajných ľudí 18.9.2012, ako základ programu nového splnomocnenca Petra Kollára, ktorý bol do pozície vymenovaný 1.10.2012. Dňa 15.10.2012 podľa článku denníka SME informoval Peter Pollák, že návrhy konkrétnych riešení začne predstavovať po častiach od nasledujúceho týždňa. Skutočne sa tak potom stalo, keď sa začalo od oblasti vzdelávania.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.11.2012
success
error