DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Nakoniec došlo k zmena záverov a konštatuje sa, že Grécko musí plniť veľmi prísne podmienky na to, aby mohlo byť súčasťou eurozóny, čo sa pochopiteľne príliš nepáčilo gréckemu premiérovi, ale taká je realita.

Robert Fico vs. Ján Figel - 22.10.2012
Nepravda

V oficiálnom znení záverov summitu Európskej rady sa neobjavuje zmienka o Grécku. Podobne oficiálne vyjadrenie hláv štátov Eurozóny neobsahuje tézy, ktoré prezentuje Robert Fico. Navyše, grécky premiér odchádzal zo summitu celkom spokojný, pretože sa mu podarilo priblížiť sa k svojmu cieľu - predĺženia termínu nutnosti konsolidácie. Výrok preto považujeme za nepravdivý.

Na stránke summitu Európskej rady sa nachádza stanovisko predstaviteľov štátov eurozóny:

The Euro area Heads of State or Government:

  • welcome the progress made by Greece and the troika towards reaching an agreement on the policies underpinning the adjustment programme
  • expect Greece to continue budgetary and structural policy reforms and
  • encourage its efforts to ensure swift implementation of the programme.

Agentúra Bloomberg prináša správu o téme gréckych jednaní počas summitu a otvára aj otázku gréckeho premiéra. Zo správy vyplýva, že grécky premiér na svojom prvom summite Európskej rady postúpil bližšie k svojmu cieľu - predĺženia termínu konsolidácie na požadovanú úroveň. Jednania sa však na summite neukončili a stále pokračujú.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.10.2012
success
error