DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Chcem poďakovať aj ministerstvu zahraničných vecí aj tímu v Bruseli za to, že do záverov z tohto summitu sa nám podarilo dostať ustanovenie, ktoré hovorí, že ak pôjde o rozdelenie právomocí medzi domácich regulátorov, teda medzi domáce kontrolné orgány, v tomto prípade je to Národná banka Slovenska, ktorá kontroluje správanie dcér, ktoré tu pôsobia, rozdelenie právomocí vo vzťahu k európskemu regulátorovi, musí to byť spravidla rovne a jednoducho musia rešpektovať naše oprávnené záujmy.

Robert Fico vs. Ján Figel - 22.10.2012
Nepravda

V záveroch zo summitu Európskej rady z minulého týždňa sa nenachádza žiadne ustanovenie, ktoré by sa vyjadrovalo v takom zmysle, ako spomína Robert Fico. Je síce pravda, že Slovensko malo podľa medializovaných informácii záujem o takejto požiadavke a nevieme posúdiť, aké záväzky v tejto otázke získalo, v záveroch sa však táto problematika neobjavuje.

Hnonline.sk v rámci online sledovania summitu uvádza, že Slovensko malo isté požiadavky:

V rámci jednotného bankového dohľadu v eurozóne bude SR požadovať, aby zostali zachované aj určité kompetencie národného regulátora, teda Národnej banky Slovenska (NBS). "Na Slovensku sú takmer všetky banky pozícii dcér a obávame sa, že keby sme stratili kontrolu nad týmito bankami, materské banky by si mohli riešiť svoju zlú finančnú situáciu vyťahovaním kapitálu zo Slovenska," vysvetlil tento postoj Fico.

V záveroch zo summmitu však nie je žiadne ustanovenie, ktoré by sa vyjadrovalo v takom zmysle, ako o tom hovorí premiér Fico. Jediné, aspoň vzdialene podobné, ustavenie je jednovetné:

"Pri všetkých týchto otázkach (spojených s hospodárskou a menovou úniou, pozn.) je dôležité zabezpečiť spravodlivú rovnováhu medzi
domovskými a hostiteľskými krajinami
."

Dátum zverejnenia analýzy: 21.10.2012
success
error