DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Čo ste vy urobili v rokoch 2002 až 2006 na území Slovenskej republiky a budem veľmi konkrétny. Na jednej strane ste dali z peňazí ľudí 117 miliárd korún na ozdravenie slovenských bánk a potom ste ich za korunu prakticky sprivatizovali.

Robert Fico vs. Ján Figel - 22.10.2012
Nepravda

Čo sa týka ozdravenia slovenských bánk, to sa odohralo ešte v dobe prvej Dzurindovej vlády. Išlo o presun "zlých úverov" z VÚB, SLSP a IRB v celkovej hodnote 108,3 mld. Sk do Konsolidačnej banky, a.s. a Slovenskej konsolidačnej, a.s. Celkové kapitálové náklady dosiahli 123,9 mld. Sk. 

Premiér Fico je teda nepresný jednak čo sa týka udania časového obdobia a jednak v sume, ktorú uvádza. 

Taktiež treba spomenúť, že nakoľko bol proces konsolidácie pripravovaný spoločne so Svetovou Bankou, táto Slovenskej republike poskytla za týmto účelom úver EFSAL vo výške 200 mld. €.

Banky, ktoré boli týmto spôsobom zachránené, boli následne sprivatizované - išlo o tri banky VÚB, IRB a SLSP. "Príjmy z privatizácie predstavovali okolo 50 mld. Sk," uviedol generálny riaditeľ Slovenskej Konsolidačnej, a.s. Viliam Vaškovič. Všetky tieto udalosti sa odohrali v období prvej Dzurindovej vlády v rokoch 1998 - 2002.

V období druhej Dzuridovej vlády v rokoch 2002 - 2006 nebola uskutočnená žiadna reštrukturalizácia bankového sektora a štát nezachraňoval žiadne banky. V období, o ktorom hovorí premiér Fico, bola privatizovaná jediná banka, a to Banka Slovakia, v ktorej investor Meinl Bank Austria kúpil 60,07% akcií za 360 miliónov Sk. 

Premiér Fico teda nepravdivo spája záchranu bánk SLSP, VÚB a IRB s privatizáciou Banky Slovakia, pričom uvádza nepresnú sumu vynaloženú na záchranu a zavádzajúco tvrdí, že ich štát následne predal "za korunu".

Dátum zverejnenia analýzy: 21.10.2012
success
error