DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Sa rozhodlo, že k 1. januáru 2013 bude pripravená právna úprava, ktorá zagarantuje vznik spoločného európskeho bankového dohľadu, aby nám niektoré banky neutekali.

Robert Fico vs. Ján Figel - 22.10.2012
Pravda

Závery zo summitu Európskej rady, 18. a 19. októbra 2012 (.pdf), skutočne hovoria o tom, že 1. januára 2013 sa musí schváliť právny rámec SSM (Single Supervisory Mechanism), vo voľnom preklade: Jednotný dozorný mechanizmus. "...the European Council invites the legislators to proceed with work on the legislative proposals on the Single Supervisory Mechanism (SSM) as a matter of priority, with the objective of agreeing on the legislative framework by 1 January 2013..."

"...The SSM will be based on the highest standards for bank supervision and the ECB will be able, in a differentiated way, to carry out direct supervision. It will also be in a position to use the effective powers conferred on it by the legislation as soon as it comes into force."

SSM bude skutočne slúžiť na priamy dohľad bánk a bude môcť používať efektívnu moc, ktorá mu bude právne daná. Tento jednotný dozorný mechanizmus by bol otvorený nielen krajinám Eurozóny, ale aj ostatným členom EÚ. Európska centrálna banka, by teda bola zodpovedná za dohľad nad všetkými bankami v eurozóne. Národný dohľad (Národné banky?) by pokračovali vo svojej úlohe každodenného dozoru a príprave a implementácií rozhodnutí ECB.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.10.2012
success
error