DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Keď si prečítate závery Európskej rady, ktoré boli schválené, tak v podstate prvá veta záverov hovorí o tom, že čelíme bezprecedentnej hospodárskej kríze aká tu kedy bola a Európa si musí odpovedať na otázky, ako sa postaví vo vzťahu k tejto kríze.

Robert Fico vs. Ján Figel - 22.10.2012
Nepravda

V prvej vete, ktorú sme našli v záveroch Európskej rady, sa nehovorí o bezprecedentnej kríze, ale o napätí na finančných trhoch. Premiér si znenie záverov značne upravuje vo svoj prospech a výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Prvá veta zo záverov Európskej rady 18. a 19. októbra 2012 znie nasledovne:

"Európska rada dnes opätovne zdôraznila svoje pevné odhodlanie prijať rozhodné kroky na riešenie napätia na finančných trhoch, obnovenie dôvery a podporu rastu a zamestnanosti."

Čo sa týka prvej vety v odseku o Hospodárskej politike, tá znie nasledovne:

"Európske hospodárstvo čelí náročným výzvam. Je preto nevyhnutné, aby Európska únia vynaložila čo najväčšie úsilie v záujme urýchleného vykonania opatrení, na ktorých sa dohodla v minulých mesiacoch s cieľom oživiť rast, investície a zamestnanosť, obnoviť dôveru a zvýšiť konkurencieschopnosť Európy ako miesta pre výrobu a investície."

Tieto vety nehovoria nič o "bezprecedentnej hospodárskej kríze", hovoria iba o náročných výzvach a napätiach na finančných trhoch. Žiadne otázky ako sa ku kríze postaviť spomenuté nie sú, závery hovoria o potrebe dodržať stanovené ciele.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.10.2012
success
error