DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Však si všimnite, ako sme začali pred pol rokom. Dokonca navzájom sme si nepodporovali rôzne návrhy zákonov. Teraz funguje minimálne systém, že minimálne tieto 4 strany majú aj spoločné tlačovky.

Príde po páde reštart? - 15.10.2012
Pravda

Výrok Bélu Bugára hodnotíme ako pravdivý, pretože je pravda, že na začiatku vlády R. Fica si opozičné strany navzájom nepodporovali návrhy zákonov a zároveň, v súčasnosti funguje systém, že opozičné strany majú spoločné tlačové besedy. 

Podľa komparácie hlasovania o niektorých návrhoch zákonov pravicových strán (SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd, SaS) na začiatku vládnutia Roberta Fica sme zistili, že poslanci pravicových strán si vzájomne nepodporovali návrhy zákonov, ktoré predkladali. 
Jedným z príkladov je návrh poslancov R. Sulíka, J. Miškova, Ľ. Galka a D. Krajcera z dňa 16.5.2012, kde aj poslanci za KDH či MOST-HÍD boli proti. Ďalším príkladom je návrh zákona poslancom J. Drobu a M. Poliačika z 28. júna 2012. Vtedy hlasovali proti 37 poslancov opozície.

22.septembra 2012 priniesla TASR správu, kde sa hovorí, že MOST ponúka KDH a SDKÚ Memorandum pre zodpovednú pravicovú politiku." Strany Most-Híd, KDH a SDKÚ-DS musia navrátiť dôveru pravici. Pomôcť tomu môže ich spoločný postup vo viacerých témach... Je pravda, že opozícia má problémy, ale že nevie, čo a ako ďalej, to nie je pravda. To chceme naznačiť touto spoluprácou, najskôr v trojke, a potom pri určitých témach to možno budeme vedieť rozšíriť so SaS a možno aj s ďalšími..".

Spoločná tlačová beseda 4 opozičných strán (KDH, SDKÚ-DS, MOST-HÍD,SaS) sa konala 14. septembra 2012 a týkala sa témy zákonníka práce. Opozičný poslanci sa zhodli na tom, že návrh zákonníka práce sa im nepáči a podľa nich bude mať vplyv na rast nezamestnanosti. 

Tlačová beseda, na ktorej sa zúčastnil okrem spomínaných aj Igor Matovič z OĽaNO, sa konala 2.augusta 2012 a bola o zrýchlenom legislatívnom konaní o novele dôchodkového systému. 

V rovnakom zložení sa konala aj tlačová beseda o eurovale z 30. júla 2012.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.10.2012
success
error