DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Zažili sme 2005 rok, hlasovanie o euroústave, premiér bol Mikuláš Dzurinda, kolegovia z KDH nehlasovali za, nič sa nestalo, išlo sa ďalej.

Príde po páde reštart? - 15.10.2012
Pravda

V roku 2005 skutočne počas hlasovania o euroústave vtedajšia koaličná strana KDH nehlasovala za návrh. Pravdou je, že napriek tomu koalícia "išla ďalej" a to vďaka tomu, že za návrh hlasovali aj niektorí opoziční poslanci za SMER a HZDS a niektorí nezávislí poslanci. Súčasťou hlasovania vtedy nebolo hlasovanie o dôvere vláde. 

11.5.2005 v Národnej rade SR prebehlo hlasovanie o vyslovení súhlasu so Zmluvou o Ústave pre Európu. Poslanecký klub KDH skutočne celý hlasoval proti návrhu. Zmluva o Ústave pre Európu nakoniec bola zo 146 prítomných podporená 116 hlasmi. Za návrh hlasovali i členovia opozičných poslaneckých klubov SMER, HZDS a niektorí nezávislí poslanci, ktorí tento svoj krok dopredu avizovali.Tým pádom bola Zmluva o Ústave pre Európu ratifikovaná i bez nutnej podpory koaličného klubu KDH. Hlasovanie o euroústave v roku 2005 v Národnej rade nezahŕňalo vyslovenie dôvery vláde.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.10.2012
success
error