DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Keď si teraz odmyslíme euroval, tak vo všetkých ekonomických otázkach sa práve my 4 opozičné strany zhodujeme, nakoniec či už zákonník práce, odvodová reforma, veď to sme robili spoločne ako koalícia.

Príde po páde reštart? - 15.10.2012
Pravda

Tvrdenie Richarda Sulíka hodnotíme s výhradou ako pravdivé. Je síce mierne prehnané tvrdiť, že 4 opozičné strany SaS, Most-Híd, SDKÚ-DS a KDH sa zhodujú vo všetkých ekonomických otázkach, je však pravdou že sú schopné napriek istým rozdielom vyrokovať kompromisné riešenia. Príkladom môže byť spomínaná reforma zákonníka práce či pripravená odvodová reforma - napriek tomu, že bola nakoniec pre pád vlády zrušená, alebo i schopnosť vypracovať a schváliť štátny rozpočet (i keď s obštrukciou skupiny "Obyčajných ľudí" o ktorých však Sulík vo svojom výroku nehovorí) v provizórnom zriadení po páde vlády.


I pri pohľade na ekonomické ciele deklarované vo volebných programoch strán SaS (.pdf), SDKÚ-DS (.pdf), Most-Híd (.pdf) a KDH (.pdf) môžeme konštatovať programovú blízkosť a nekonfliktnosť týchto strán - i keď samozrejme jednotlivé programy sa od seba čiastočne líšia, nenájdeme však v programe jednej z týchto strán konkrétnu ekonomickú tézu, ktorá by bola v príkrom rozpore s inou tézou inej strany tejto štvorice. Spoločným motívom všetkých štyroch programov je ozdravenie hospodárenia štátu ("Len zodpovedne" - Most-Híd, "pre budúce generácie" - SaS) a podpora zamestnanosti ("Začína to prácou" - KDH, "Pre viac práce na Slovensku" - SDKÚ-DS). Opakované sú najmä tézy o zoštíhlení verejných financií a verejnej správy, podpora zamestnanosti a práce, podpora malého a stredného podnikania, zjednodušenie daňového systému, a podobne.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.10.2012
success
error