DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Kým iné krajiny si požičiavajú za 6-7%. My sme si požičali teraz peniaze na vlastné prefinancovanie za 1,8%. To znamená, že Slovensku dôverujú.

Konsolidácia verejných financií - 01.10.2012
Neoveriteľné

Výrok R. Fica je neoveriteľný pokiaľ nešpecifikuje ktoré krajiny sú to a o aké dlhopisy sa jedná. Krajiny eurozóny si požičiavajú aj za výrazne nižšie úroky (5 ročné dlhopisy) ako hovorí R. Fico. Krajiny presahujúce mieru 7% sú Portugalsko a Grécko, teda krajiny balansujúce na pokraji bankrotu.

Podľa výsledkov aukcie(.pdf) štátnych dlhopisov s päťročnou splatnosťou zo 17.septembra 2012 si Slovensko požičalo s priemernou úrokovou sadzbou 1,86%.  V súčasnosti však úrok stále klesá a podľa analýzy agentúry Next Finance, si môže Slovensko požičiavať za 1,79%. Za posledný polrok prudko klesli úroky na slovenských dlhopisoch.

Ministerstvo financií pre denník Pravda v tejto súvislosti uviedlo: "Slovensku sa v súčasnosti darí emitovať a predávať štátne dlhopisy pri rekordne nízkych výnosoch, čo znižuje náklady na jednotku štátneho dlhu... Oproti predošlým krízovým rokom sa darilo úspešnejšie emitovať v dostatočných objemoch aj dlhopisy s dlhou splatnosťou, čo bude šetriť úrokové náklady počas celej doby životnosti jednotlivých dlhopisov a výrazne zlepší rizikové parametre dlhového portfólia"

Výstupy z rovnakej tabuľky, kde je však spomenutých len 12 krajín(Nemecko, USA, Fínsko, Francúzsko, Česko, Belgicko, Slovensko, Írsko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, Grécko) nehovoria o žiadnej krajine, ktorá si požičiava za 6-7%. Najbližšie je Portugalsko, ktorý si požičiava za 7,06%.

Podobný výrok sme už overovali v relácií Na telo z 9. septembra 2012:

Nevieme presne určiť kto sú "iné krajiny". Z portálu Cbonds.info však môžeme vyvodiť, že v niektorých prípadoch si Česká republika požičiavala v niektorých emisiách dlhopisov za podobné alebo aj nižšie úroky ako Slovensko.

Porovnávané sú úroky v krajinách V4 (Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Česká republika). Z uvedených úrokov dlhopisov za jednotlivé krajiny nie je jednoznačné či si Slovensko požičiava lacnejšie ako okolité krajiny. Porovnanie sťažuje rôzna dĺžka splatnosti dlhopisov ako aj objem požičaných peňazí. Časť výroku o dôvere preto nevieme jednoznačne určiť.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.09.2012
success
error