DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

V tejto fáze si myslím, že Grécko neplní povinnosti, ktoré má plniť. Neustále žiadajú ďalšie a ďalšie výnimky.

Konsolidácia verejných financií - 01.10.2012
Zavádzajúce

Grécko stále neplní záväzky, ktoré mu boli stanovené v rámci financnej pomoci. Na stránke Athen News sa píše: "The government still has to identify 4bilion euros' worth of the 11.9bilion euros of cuts required by the troika, the finance minister told representatives of the three coalition parties on Monday."


Stranícky funkcionári povedali, že hlavné body sporu s V3 boli 750 miliónové škrty v nákladoch štátu a velké šetrenie v zdravotníctve a obrane. Jeden z úcastníkov stretnutia s V3 tvrdil, že V3 nepovažuje opatrenia za dostatocné. 

Z clánku z 10. septembra 2012 na portáli euroactiv.sk sa hovorí, že Grécko sa snaží získat ešte nejaký cas navyše:  "Vláda sa od medzinárodných veritelov snaží získat dva roky navyše na implementáciu reforiem. Odhaduje totiž, že ekonomika sa tento rok prepadne o viac ako 7 %."

Podla správy z TA3, ktorá vyšla 22. augusta 2012, grécky premiér Antonis Samaras žiada "cas na nadýchnutie". 

Pokial sa bavíme o horizonte jedného mesiaca, Grécko viac krát hovorilo, že potrebuje viac casu na konsolidáciu verejných financií no to bolo jedinou výnimkou, o ktorú žiadalo. Výrok R. Fica, že Gréci žiadajú dalšie a dalšie výnimky je zavádzajúci. 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.09.2012
success
error