Myslím si, že viete pán predseda, že sa nám podarilo predať veľmi dobre dlhopisy na rozdiel od iných krajín. Máme zabezpečene financovanie štátu bez problémov do konca roka.
Výrok premiéra Fica naznačuje, že Slovensku sa podarilo predať štátne dlhopisy za veľmi výhodných podmienok, zatiaľ čo "iným krajinám" (zrejme eurozóny) sa ich predať buď nepodarilo, alebo za veľmi zlých podmienok. Tento výrok je značne nejednoznačný, nakoľko nie je jasné, aké sú to "dobré" a "zlé" podmienky, následne potom s kým sa chceme porovnávať. Výrok teda celkovo označujeme za neoveriteľný.
Je pravdou, že Slovensko tento rok, narozdiel od vlaňajška, nemalo problém predávať dlhopisy:
Úroková sadzba pri dlhodobých 13-ročných dlhopisoch dosiahla priemernú hodnotu 4,2583 % p.a., 5 ročné dlhopisy Slovensko predávalo s úrokovou sadzbou 2,6024 % p.a.
Agentúra APA 2. mája 2012 informovala ohľadom úrokových mier za ktoré si európske krajiny požičiava. Slovensko nie je v správe spomenuté.
"Úroky rakúskych 10-ročných štátnych dlhopisov sa dnes dostali na najnižšiu úroveň v tomto roku, a to na 2,677 %. ...V najlepšej situácii zostáva Nemecko s úrokovou mierou 1,664 %. Nemecké úroky neprekročili tento rok úroveň 1,9 % ani raz. Fínsko je za ním na druhej pozícii s úrokovou sadzbou 2,065 %."
Pri posudzovaní o nakoľko "dobrý obchod" sa jedná výsledok závisí najmä od toho, s kým sa chceme porovnávať. V porovnaní napríklad so Španielskom naozaj vychádza Slovensko pozitívne. Španielsko totiž tento rok predalo napríklad 10 ročné dlhopisy s prirážkou až 7,09%. Naproti tomu, výnosy z nemeckých 10 ročných bondov dosiahli iba 1,42%. Porovnanie s Nemeckom tak vychádza výrazne v náš neprospech. Keďže nie je jednoznačne jasné, s kým premiér Fico Slovensko chcel porovnávať, jeho výrok považujeme za neoveriteľný.