DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Prísne a jasne dodržujeme pravidlá hry, pokiaľ ide o konsolidáciu verejných financií, hoci môžno ako sociálny demokrati máme predstavu o rozvoji štátu inú alebo o nejakých prioritách, ale uvedomujeme si že toto je naša povinnosť číslo jedna.

Opatrenie ECB a konsolidácia verejného rozpoctu - 10.09.2012
Nepravda

Konsolidácia verejných financií skutočne figuruje na popredných miestach v agende SMERu a súčasnej vláde. V programovom vyhlásení je však uvedená pod číslom 2 a ako číslo 1 je uvedené zmiernenie dopadov krízy a posilnenie istôt ľudí. Podľa tohto dokumentu teda konsolidácii verejných financií patrí číslo 2 medzi povinnosťami vlády a výrok tak hodnotíme ako nepravdivý.

Už vo svojom volebnom programe strana SMER vyjadrila dôležitosť vychádzať z konsolidovaných a dlhodobo udržateľných verejných financií, čo zahrnula pod prioritu dosiahnutia spoločenskej stability a istôt pre ľudí.

Počas prvých 100 dní ministerstvo financií upriamilo pozornosť na vytvorenie konsolidačných opatrení, ktoré majú naplniť záväzok Slovenska dostať deficit verejných financií na úroveň 4,6 % a v priebehu roka 2013 dosiahnuť jeho zníženie pod 3%. TASR uvádza, že za jednu z kľúčových aktivít ministerstva financií je možné "považovať to, že sa podarilo na vládnej úrovni pripraviť približne 50 opatrení zameraných na boj proti daňovým únikom, pri ktorých SR prichádza o stovky miliónov eur."

V programovom vyhlásení vláda uviedla prioritu "konsolidovať verejné financie, tak aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod tromi percentami  HDP". Tento bod má číslo 2, pri čom pod číslom 1  sa nachádza zmiernenie dopadu krízy na ľudí.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.09.2012
success
error