DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Pretože ak niekto hovorí veľmi nezodpovedne napríklad o tom, že by si mali ľudia zameniť eurá za iné peniaze, tak si musíme uvedomiť, že odchod od eura by znamenal totálnu devalváciu národnej meny. Obrovské znehodnotenie úspor ľudí v bankách. Obrovskú infláciu, obrovský problém s cenami.

Opatrenie ECB a konsolidácia verejného rozpoctu - 10.09.2012
Zavádzajúce

Robert Fico sa snaží vytvoriť ilúziu, že v prípade, ak by si ľudia začali meniť eurá za inú menu, malo by to rovnaké následky ako prípadný odchod krajiny z eurozóny. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci aj keď je pravdou, že v prípade odchodu krajiny z eurozóny by nástupnícka mena voči euru výrazne oslabila s čim by súvisela aj vysoká inflácia. Na druhej strane by oslabením nástupníckej meny sa krajina stala konkurencie schopnejšou.

Podľa manažéra Infinity Capital Petra Bálinta by odchod z eurozóny predstavoval náklady pre odchádzajúcu krajinu a to:

- veľmi vysokú infláciu až hyperinfláciu spôsobenú prudkou devalváciou nástupníckej meny,
- prudké zvýšenie kreditnej prirážky na štátnych dlhopisoch, ktorá by odrážala očakávanú infláciu a devalváciu,
- neschopnosť štátu a podnikového sektoru obsluhovať dlhy denominované v eurách a z toho plynúce defaulty,
- exodus depozít z bánk a útek z dlhopisového a akciového trhu kapitálu a ich následný kolaps,
- kolaps platobného systému z dôvodu neistoty súvisiacej s vysporiadaním záväzkov,
- najmenej na 10 rokov strata prístupu k financovaniu cez kapitálový trh,
- strata privilégií plynúcich z členstva v EÚ

Nástupnícke meny v slabých krajinách, ktoré by opustili EMÚ by pravdepodobne stratili 50% hodnoty voči euru. Tento krok by prinavrátil konkurencieschopnosť, ktorú od roku 1999 postupne strácali, kvôli nadmernému rastu ceny práce v porovnaní s Nemeckom.

Slová o oslabení nástupníckej meny voči euru v prípade odchodu z eurozóny potvrdzujú aj analýzy prípadného gréckeho odchodu z EMÚ. Na druhej strane však dodávajú, že ekonomika by sa oslabením meny stala konkurencie schopnejšou.

Euractiv (21.mája 2012):
"Ak Grécko opustí eurozónu, zvyšok sa už nebude musieť starať o jeho budúcnosť. Hneď po zavedení nová mena síce prudko oslabí, no grécka ekonomika bude oveľa konkurencieschopnejšia."

Jan Bureš, hlavný ekonóm Era Poštovej sporiteľne pre Aktuálně.cz (17.mája 2012):
"...Grécke banky môžu teoreticky prežiť pád vlastného štátu a prudkú devalváciu v prípade euro-exitu. Ľudia v takom prípade síce výrazne reálne schudobnejú, ale pravdepodobne "iba" kvôli vysokej inflácii..."


Dátum zverejnenia analýzy: 09.09.2012
success
error