DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

Ja som mal v rokoch 2006-2010 ambíciu takúto komisiu zriadiť, ona aj začala pracovať, ale keďže vtedajšia opozícia nemala záujem o spoluprácu a už vtedy som hovoril o odbornej úrovni, nie len o politickej.

Pavol Paška vs. Pavol Hrušovský - 03.09.2012
Pravda

Podobný výrok sme overovali už v minulosti (V politike, 1. apríl 2012). Výrok hodnotíme aj napriek miernej nepresnosti ako pravdivý. Je pravdou, že na komisii sa odmietli zúčastniť opozičné strany, na druhej strane Stála komisia NR SR pre Ústavu SR prestala fungovať kvôli nezhodám vo vnútri koalície.

Pavlovi Paškovi sa 29. marca 2007 podarilo  zostaviť Stálu komisiu Národnej rady SR pre Ústavu SR a rokovací poriadok NR SR. Podľa predkladaciej správy (.pdf) cieľom komisie malo byť: "vytvorenie priestoru pre politickú a odbornú diskusiu o možnom vývoji ústavy, ústavných zákonov a rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky s cieľom a ambíciou sústredenia poznatkov rozvoja v oblastiach spoločenského a ústavnoprávneho systému, zhromažďovania a systemizovania novelizačnej matérie.“ 

Rovnako je pravdou, že zhoda medzi koalíciou a opozíciou ohľadne zriadenia komisie chýbala od začiatku jeho snáh. Je však dôležité dodať, že aj keď sa opozícia na práci komisie nezúčastňovala, jej fungovanie stroskotalo na nezhode koaličných partnerov. 

Z predkladacej správy k zriadeniu komisie vyplýva, že sa predsedom komisie mal stať predseda NR SR, teda Pavol Paška. Ďalšími členmi mali byť dvaja poslanci z každého poslaneckého klubu, odborní konzultanti a zástupcovia, ktorých po jednom členovi navrhne prezident Slovenskej republiky, vláda, predseda Ústavného súdu a predseda Slovenskej akadémie vied. 

Predstavitelia opozičných poslaneckých klubov sa voči Paškovmu návrhu negatívne vyjadrili už 30. januára 2007 na rokovaní poslaneckého grémia, kde Pašku informovali, že nepredložia návrhy svojich zástupcov do komisie. 

Napriek tomu, návrh o zriadení Komisie pre Ústavu v hlasovaní poslancov zo dňa 29.marca 2007 prešiel. Zo 76 poslancov hlasovalo za 75. Za návrh hlasovali poslanci Smeru, SNS a HZDS.
Na prvé zasadnutie Komisie predkladal Pavol Paška svoju novelu, ktorá chcela zrušiť poslaneckú imunitu, Na čo reagovalo ĽS-HZDS aj SNS 8. novembra 2007 stiahnutím svojich zástupcov z komisie. Anna Belousovová vtedy uviedla, že dôvodom stiahnutia zástupcov je, že Paška chce riešiť problematiku zúženia poslaneckej imunity bez súhlasu všetkých koaličných partnerov v komisii.


Dátum zverejnenia analýzy: 02.09.2012
success
error