DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

KDH a náš poslanecký klub podporuje iniciatívu a snahu za zrovnoprávnenie všetkých občanov pred zákonom vrátane zrušenia trestnoprávnej imunity ešte jednej kategórie, a to sú sudcovia SR.

Pavol Paška vs. Pavol Hrušovský - 03.09.2012
Zavádzajúce

KDH podľa nám dostupných informácií otvorene nevystupovalo za zrušenie trestnoprávnej imunity pre sudcov počas rušenia trestnoprávnej imunity pre poslancov, ale až po jej zrušení. Zmienka u zrušení imunity ústavných činiteľov (aj sudcov) za nachádzala od roku 2002 vo volebnom programe len v roku 2006 a 2012. Počas vlády I. Radičovej dokonca raz samotní poslanci KDH hlasovali proti návrhu zrušeniu trestnoprávnej imunity pre ústavných činiteľov.


KDH podľa SITA  podporovalo zrušenie trestno-právnej imunity. K zrušeniu trestnoprávnej imunity sa člen KDH Radoslav Procházka vyjadril nasledovne:
"V tejto chvíli budeme plniť objednávku v tom rozsahu, v akom ju chápeme, že od verejnosti prišla, to je zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov."

KDH sa otvorene zameralo na zrušenie trestnoprávnej imunity pre sudcov až po jej  zrušení pre poslancov, napr. TASR.

Trestnoprávna imunita poslancov bola 26. júla 2012. Prijatý ústavný zákon však nezrušil imunitu sudcov. Taktiež ak vychádzame z legislatívneho procesu, nikto z KDH nenavrhol pozmeňujúci návrh, ktorý by rušil trestnoprávnu imunitu sudcov.  Za zrušenie trestnoprávnej imunity hlasovali podľa webovej stránky NR SR všetci poslanci KDH.

Pri pohľade do volebných programov KDH z roku 2002, 2006 a 2010 sme našli zmienku o zúžení imunity iba v programe z roku 2006: "Budeme presadzovať sprísnenie ústavného zákona o konflikte záujmov a zúženie imunity ústavných činiteľov len na konanie súvisiace s výkonom verejnej funkcie."
Strana KDH sa vo svojom volebnom programe pre rok 2012 zaoberá aj zúžením imunity pre ústavných činiteľov. Pod pojem ústavný činiteľ spadá aj kategórie sudcov. Pavol Hrušovský pre TASR (4.marca 2012) dokonca vyhlásil, že zrušenie trestnoprávnej imunity bude ich prioritou.
Počas vlády I. Radičovej sa o zúžení trestno-právnej imunity poslancov a sudcov hlasovalo 26. októbra 2010 kedy išlo o vládny návrh zákona.
Za prijatie zákona hlasovalo 75 zo 136 prítomných poslancov. Za jeho prijatie vtedy hlasovalo všetkých 15 poslancov KDH, poslanci Smeru hlasovali proti.

Ďalší pokus o zúženie trestnoprávnej imunity poslancov a sudcov bol 2. júna 2011. Návrh na vydanie ústavného zákona pochádzal od poslancov I. Matoviča, E. Jurinovej, M. Fecka a J. Viskupiča. Zákon neprešiel, keďže za prijatie zákona hlasovalo iba 32 zo 138 prítomných poslancov. Za zákon nehlasovali ani všetci členovia koalície. Zo 14 prítomných poslancov strany KDH za zákon zahlasovali iba 3 poslanci.


Dátum zverejnenia analýzy: 02.09.2012
success
error