DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

My súhlasíme so vznikom európskeho stabilizačného mechanizmu, to koniec koncov náš bývalý minister financií vyrokoval slovenskú participáciu na ňom v minulom roku. Práve preto pán Kollár, hoci sa v tomto nezhodneme, povedal presne to, našou kľúčovou podmienkou bolo to, aby existovala možnosť riadeného bankrotu. To bola nemecká podmienka, teda aby sme nerobili zo Slovenska teraz lídra Európy a tá podmienka tam je.

Vývoj v Grécku a osud eurozóny - 18.06.2012
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže Nemecko aj I. Mikloš (bývalý minister financií SR) v čase rokovania o vzniku európskeho stabilizačného mechanizmu  presadzovali zavedenie systému riadeného bankrotu. Ten bol následne aj prijatý.

Podľa EurActiv, sa koncom októbra 2010 stretli predstavitelia štátov EÚ, aby rokovali o budúcnosti európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), známeho aj ako trvalý euroval či euroval 2. Ako uviedol portál "Hlavy štátov a vlád sa tento týždeň (október 2010, pozn.) stretnú v Bruseli, aby rozhodli o budúcnosti permanentného mechanizmu pre riešenie krízy. Nemecko zároveň vyzýva k zavedeniu systému riadeného bankrotu."

Zavedenia systému riadeného bankrotu presadzoval aj vtedajší minister financií SR I. Mikloš. Ako sa vyjadril pre portál aktuality.sk, v apríli 2011 "Nám sa podarilo vyrokovať, aby ... sa presadila aj ďalšia naša požiadavka – aby mechanizmus obsahoval aj prvky riadeného bankrotu krajiny, teda aby účet platili aj banky a bankári, nielen daňovníci."

To, či je riadený bankrot súčasťou Zmluvy, ktorou sa zriaďuje európsky mechanizmus pre stabilitu (EMS) sme overovali už skôr, v októbri 2011. Presný termín "riadený bankrot" (managed bankruptcy, default) sa v Zmluve síce nenachádza, avšak bod 12, ktorý bližšie hovorí o účasti súkromného sektora:
"V súlade s postupmi MMF sa vo výnimočných prípadoch môže zvážiť zodpovedajúca a primeraná forma zapojenia súkromného sektora v prípadoch, keď sa poskytne podpora pre stabilitu spolu s podmienkou programu makroekonomickej úpravy."

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2012
success
error